Pušų sala
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
22°37′ p. pl. 167°29′ r. ilg. / 22.617°š. pl. 167.483°r. ilg.
Pušų sala (pranc. Île des Pins, kanakų pavadinimas Kunyié) – sala Koralų jūroje, Naujosios Kaledonijos valdoje, tuoj į pietryčius nuo Naujosios Kaledonijos salos. Plotas 152,3 km². Sala koralinės kilmės, jos ilgis 15 km, plotis 13 km. Aukščiausia vieta – 262 m (Nga k.). Į pietrytinę salos pusę įsiterpia Upi lagūna, kurioje gausu nedidelių salelių. Pušų salą supa Naujosios Kaledonijos barjerinis rifas, sudarydamas seklių lagūnų plotus. Sala pasižymi gamtine įvairove, čia sutinkamos retos gekonų rūšys.
2009 m. Pušų saloje gyveno 1969 žmonės, iš jų virš 95 % – kanakai. Kartu su supančiomis salelėmis (Kotomas, Konubutras, Na Na ir kt.) ir atokiau esančia Volpolo sala sudaro komuną. Išvystytas turizmas, sala yra mėgiama povandeninių nardytojų. Yra lėktuvų pakilimo takas. Pagrindinė gyvenvietė – Vao.
Salą 1774 m. pasiekė Džeimsas Kukas ir suteikė pavadinimą pagal ten augusias išlakiąsias araukarijas, kurios jam priminė pušis. Nuo XIX a. vid. čia pradėjo kurtis krikščioniškos misijos ir medkirčiai. 1853 m. Pušų salą aneksavo prancūzai, o 1872 m. pavertė nusikaltėlių kolonija.
Galerija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]-
Upi lagūna
-
Araukarijos salos pakrantėje
-
Kalėjimo griuvėsiai
-
Piroga aplinkinėje lagūnoje