Pereiti prie turinio

Naujosios Kaledonijos barjerinis rifas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Naujosios Kaledonijos barjerinis rifas
Pasaulio paveldo sąrašas

Vieta Prancūzija (Naujosios Kaledonijos vėliava Naujoji Kaledonija)
Tipas Gamtinis
Kriterijus vii, ix, x
Pasaulio paveldo emblema Nuoroda (angl.) (pranc.): 1115
Regionas** Europa ir Šiaurės Amerika
Įrašymo istorija
Įrašas 2008  (32 sesija)
Naujosios Kaledonijos barjerinis rifas šalies/regiono žemėlapyje
Vikiteka: Naujosios Kaledonijos barjerinis rifas
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Naujosios Kaledonijos barjerinis rifas – koralinių rifų sistema Ramiajame vandenyne, supanti Naujosios Kaledonijos, Pušų ir smulkias aplinkines salas. Tai antras pagal dydį dvigubas rifas pasaulyje, po Didžiojo barjerinio rifo prie Australijos krantų.

Rifas nusidriekęs ~1500 km, apima 24 000 km² lagūnų, kurių vidutinis gylis 25 m, teritoriją. Rifo riba yra vidutiniškai ~30 km nuo Naujosios Kaledonijos kranto, bet šiaurėje nutolsta iki 200 km ir pasiekia Entrekasto rifą. Šiaurinė rifo dalis apima Belepo salas ir įvairias smėlio seklumas. Lagūnas su atviru vandenynu jungia keletas natūralių protakų, iš kurių svarbiausia yra Bulari protaka, per kurią patenkama į Numėjos uostamiestį. Prie šios protakos stovi Amedė švyturys.

Rife ir jo supamose lagūnose gyvena daug endeminių, retų gyvūnų rūšių. Čia sutinkami diugoniai, veisiasi žalieji jūriniai vėžliai. Rifo ekologinė būklė gera, tačiau vietomis rytuose jis pažeistas iš salos atplukdytų nikelio nuosėdų, apneštas dėl žemdirbystės ir mangrovių kirtimo išplauto dumblo.

2008 m. Naujosios Kaledonijos barjerinis rifas bei Uvea salą supantis Bjutem-Bjuprė rifas paskelbti UNESCO pasaulio paveldo objektu.