Prekinis laivas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Prekybinis laivas (angl. merchant vessel) – laivas, gabenantis krovinį ir/ar keleivius taikos metu. Karo metu prekybiniai laivai gali tapti savo šalies karinio laivyno pagalbiniais karo laivais. tuomet jie perveža karinius krovinius ir kariuomenę.

Daugelis pasaulio valstybių turi prekybinių laivų (prekybos laivyną). Tačiau dėl didelių eksploatavimo išlaidų daug pasaulio laivų plaukioja naudodami vėliavas valstybių, kurios specializuojasi teikti laivų registracijos, priežiūros ir aprūpinimo įgulomis paslaugas mažomis kainomis. Tokios vėliavos vadinamos patogios šalies vėliavomis. Patogiausiomis šalimis laikomos Liberija ir Panama. Laivų su patogios šalies vėliavomis savininkai gali būti iš bet kurios valstybės.

Graikijos prekybos laivynas vienas didžiausių pasaulyje – pagal laivų skaičių jis yra 3-ias pasaulyje, pagal dedveito tonažą – pirmas (17,39% pasaulio tonažo).[1]

Prekybinių laivų pavadinimai neretai turi specialų prefiksą, nurodantį koks tai laivas:

Prekybiniai laivai skirstomi į kategorijas pagal paskirtį ir dydį.

Sausakrūviai laivai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Krovininis laivas.
„Sabrina I“ savo triumuose veža piltinius krovinius.

Krovininis laivas (angl. cargo ship; freighter) – bet kuris laivas, gabenantis krovinius iš vieno uosto į kitą. Tūkstančiai tokių laivų perveža didžiąją dalį pasaulyje gabenamų komercinių krovinių. Krovininiai laivai paprastai pastatyti šiai funkcijai, todėl turi tam pritaikytus triumus, krovimo ir kitus reikalingus įrenginius

Dauguma šių dienų sausakrūvių laivų yra balkeriai ar konteinervežiai.

Balkeriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Balkeris.

Balkeriai yra okeaniniai ar jūriniai laivai, skirti gabenti palaidus sausus piltinius krovinius – geležies rūdą, boksitus, akmens anglis, cementą, grūdus ir pan. krovinius.
Balkerius galima atpažinti pagal didelius dėžiškus liukus denyje, kurie atsidaro slenkami už borto ar susilanksto priekin ar atgal. Balkerių dydis paprastai priklauso nuo uostų ir maršrutų, kur jie veiks. Didžiausias jų plotis atitinka Panamos kanalo plotį. Daugelis balkerių yra pernelyg dideli, kad plaukiotų ežeruose, tačiau Šiaurės Amerikos Didžiuosiuose ežeruose anksčiau veikė iki 300 krovininių laivų, dalis kurių buvo balkeriai.

Konteinervežis „Colombo Express“ yra vienas didžiausių pasaulio konteinervežių.

Konteinervežiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Konteinervežis.

Konteinervežiai yra krovininiai laivai, gabenantys į jūrinius konteinerius pakrautus krovinius. Tai labai palengvina krovinių gabenimą vandens ir sausumos keliais.

Tanklaiviai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Tanklaivis.
Žalios naftos tanklaivis (supertankeris) „AbQaiq“.

Tanklaivis yra laivas, kurio konstrukcija pritaikyta pervežti į triumų tankus supiltus skysčius.

Tanklaiviuose pervežami tokiai skysčiai kaip:

Tanklaivių tonažas būna įvairus – nuo kelių šimtų tonų (aptarnauja nedidelius uostus, pakrančių gyvenvietes) iki kelių šimtų tūkstančių tonų (pvz., perveža naftą iš gavybos vietų į perdirbimo vietas tolimuose regionuose).

Skirtingi gabenami skysčiai reikalauja skirtingų aptarnavimo įrengimų, todėl neretai statomi specialūs tanklaiviai – cheminiai tanklaiviai, degalų tanklaiviai ir kt.

Kabotažiniai laivai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Kabotažiniai laivai.

Kabotažiniai laivai yra mažesni laivai, plaukiojantys pakrantės zonoje ir neišplaukiantys į atvirą jūrą ar tarpžemyninius maršrutus. Jie paprastai pasižymi maža grimzle, kad galėtų plaukioti seklesniuose pakrančių vandenyse ir įplaukti į mažus uostus.

Keleiviniai laivai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Keleivinis laivas.

Keleivinis laivas yra laivas, kurio pagrindinė paskirtis yra gabenti keleivius. Keleiviniais laivais nevadinami krovininiai laivai, turintys galimybę gabenti nedaug keleivių (dvylika ar mažiau). Nemažai keleivinių laivų gali gabenti ir krovinius, Pvz., okeaniniai laineriai gabendavo pašto ir skubius krovinius, o ne tik keleivių bagažą. Tokiems papildomiems kroviniams krauti jie turi reikiamus įrengimus – krautuvus ir kt.
Šiuolaikiniai kruiziniai keltai (angl. cruiseferry) turi automobilių denius ne tik keleivių automobiliams, bet ir sunkvežimiams bei vilkikams. Krovinių pervežimui nėra skirti tik patys naujausių vandenynų laineriai bei praktiškai visi kruiziniai laivai.


Kruiziniai laivai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kruizinis laivas „Artemis“
Pagrindinis straipsnis – Kruizinis laivas.

Kruizinis laivas, kitaip kruizinis laineris – keleivinis laivas, kuriuo keliaujama į pramogines ar poilsines keliones, kai pati kelionė laive laikoma svarbiu kelionės elementu ir malonumo šaltiniu. Kruizai tapo svaria turizmo verslo dalimi.

Keltai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Keltas
Pagrindinis straipsnis – Keltas.

Keltas yra keleivinis laivas, perkeliantis keleivius, dažnai ir jų automobilius per upes, kanalus, sąsiaurius, siauras jūras. Daugelis keltų kursuoja pagal reguliarius tvarkaraščius.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]