Pilzenas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pilzenas
ček. Plzeň
            
Miesto rotušė
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė Čekijos vėliava Čekija
Kraštas Pilzeno kraštas
Gyventojų (2011) 169 688
Plotas 138 km²
Tankumas (2011) 1 230 žm./km²
Altitudė 308 m
Vikiteka Pilzenas
Kirčiavimas Pìlzenas

Pilzenas – Čekijos miestas šalies vakaruose, Bohemijoje, Radbuzos, Mžės, Uslavos ir Uhlavos upių santakoje (nuo čia upė vadinama Berounka), 90 km į pietvakarius nuo Prahos.[1] Ketvirtasis pagal dydį Čekijos miestas ir Pilzeno krašto centras. Miestas garsus savo alumi (žinomiausias – Pilsner Urquell) ir automobilių gamykla („Škoda“). 2015 m. Pilzenas, kartu su Monsu, tapo Europos kultūros sostine. Stambus įvairiašakės – mašinų, ginklų, lokomotyvų, elektronikos, metalo apdirbimo, maisto gamybos, popieriaus, chemijos pramonės centras, geležinkelių ir automobilių kelių mazgas. Veikia daug teatrų, muziejų, zoologijos ir botanikos sodai, planetariumas.

Sinagoga

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pilis pirmąsyk paminėta 976 m., kaip mūšio tarp Bohemijos kunigaikščio Boleslovo II ir Imperatoriaus Otono I pajėgų mūšio vieta. Miesto teises 1295 m. suteikė Vaclovas II. Tai buvo svarbus miestas kelyje NiurnbergasPeterburgas. Viduramžiais tai buvo trečias pagal dydį Bohemijos miestas (po Prahos ir Kutná Hora). Husitų karų metais tai buvo viena iš katalikų citadelių. 1468 m. Pilzeno mieste buvo pagaminta pirmoji Čekijoje spausdinimo mašina.

15991600 m. tai buvo karaliaus Rudolfo II rezidencija. Trisdešimtmečio karo metu 1618 m. miestą užėmė protestantai, vadovaujami Mansfeldo. 1637 m. ir 1648 m. miestą dukart nesėkmingai buvo apgulę švedai.

Antrojo pasaulinio karo pabaigoje Pilzeno miestą ir visą vakarinę Bohemiją iš nacistinės Vokietijos išvadavo JAV 3-oji armija, vadovaujama generolo Dž. S. Patono. Likusią Čekijos dalį išvadavo Raudonosios Armijos daliniai. Po Jaltos konferencijos šis regionas perėjo į Sovietų Sąjungos įtakos sferą.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miesto architektūros įžymybėmis laikoma:

  • Gotikinė Šv. Baltramiejaus bažnyčia (aukščiausias Čekijoje bokštas – 100 m), pastatyta 1292 m.
  • Renesanso stiliaus XVI a. aikštė.
  • Trečioji pagal dydį pasaulyje sinagoga (po Jeruzalės ir Budapešto sinagogų).

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Futbolas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Pilzenas (Plzen). Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XVIII (Perk-Pra). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2010. 263 psl.