Pereiti prie turinio

Petras Prunskis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Petras Prunskis
Gimė 1872 m.
Jurkiškių k., Antalieptės apyl., Zarasų rajonas
Mirė 1942 m. gruodžio 7 d. (~70 metų)
Čekanichos k., Ust Pristanė, Altajus, Sibiras
Veikla kunigas, visuomenės veikėjas, draudžiamosios liet. spaudos platintojas.
Alma mater Vilniaus kunigų seminarija

Petras Prunskis (1872 m. Jurkiškių k., Antalieptės apyl., Zarasų rajonas1942 m. gruodžio 7 d. Čekanichos k., Ust Pristanė, Altajus, Sibiras) – kunigas, visuomenės veikėjas, draudžiamosios liet. spaudos platintojas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mokėsi Jelgavos gimnazijoje, baigė Vilniaus kunigų seminariją.

1897 m. suteikti kunigo šventimai. Paskirtas vikaru į Ratnyčios parapiją (Varėnos rajonas). Vėliau klebonavo Inturkėje (Molėtų rajonas), 19111939 m. – Palūšėje (Ignalinos rajonas).

Mokydamasis Jelgavos gimnazijoje priklausė Kūdikio draugijai. Už pasipriešinimą melstis rusiškai drauge su kitais buvo pašalintas iš gimnazijos. Dirbdamas vikaru Ratnyčioje ir kitus parapijose platino lietuvišką spaudą.

1905 m. dalyvavo Didžiojo Vilniaus Seimo darbe. Buvo vienas iš švietimo draugijos steigėjų Vilniaus krašte. Rūpinosi lietuviškų mokyklų steigimu. Lenkų administracijos persekiotas, 1937 m. nubaustas kalėti. Nuo 1939 m. spalio mėn. gyveno Žvilbučių dvare (Zarasų rajonas) pas brolį Juozą, iš ten 1941 m. birželio 14 d. ištremtas į Barnaulą (Sibire), vėliau perkeltas į Čekanichą, kur ir mirė.