Pereiti prie turinio

Personų metodas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Personų metodas (angl. personas) – vartotojo patyrimo bei tinkamumo (angl. usability) įvertinimo metodas. Persona – išgalvotas personažas, kuris reprezentuoja skirtingus interneto svetainės, kompiuterinės programos ar panašių kompiuterinių produktų naudotojų tipus bei jų ryšius su demografiniais ar technografiniais duomenimis. Pirmą kartą personų metodas kaip interaktyviojo dizaino dalis buvo pristatytas 1999 metais Alano Kuperio (angl. Alan Cooper) knygoje „Psichiatrinė ligoninė pacientų rankose“ (angl. The Inmates Are Running the Asylum [1]), tačiau pats autorius naudojo šį metodą nuo 1975 metų.

Metodo taikymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Personų metodas gali būtų taikomas bet kuriame projektavimo ar dizaino etape. Dažniausiai, personos yra sukuriamos projektavimo pradžioje, kad projektuotojai (dizaineriai, architektai, inžinierius ar kt.) turėtų teisingą supratimą apie produkto naudotojus.

Persona yra archetipas, kuris aprašymo, naudojimo scenarijų ir t. t. pagalba aprašo aktualias naudotojų grupes bei jų poreikius. Šis metodas paverčia rinkodarinę informaciją apie tikslinę auditoriją į keletą įsivaizduojamų naudotojų, kurie sukeltų empatiją kūrėjų komandai bei padėtų jiems suprasti ir įgyvendinti produkte naudotojų pagrindinius poreikius, lūkesčius ir t. t. Personoms sukurti reikalinga informacija gaunama iš apklausų, analitikos, vartotojų grįžtamojo ryšio, kitų tinkamumo metodų, interviu ir t. t.

Privalumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Anot Forrester, daug kompanijų, tarp kurių Ford Motor Company, Microsoft ar Staples naudoja personų metodą[2]. Dažniausiai, literatūroje sutinkami privalumai:

  • geresnis naudotojų, o kartu ir pirkėjų, supratimas;
  • trumpesni projektavimo ir dizaino etapai;
  • geresnė produkto kokybė.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Cooper, A. (1999). The Inmates Are Running the Asylum, Sams Publishers, ISBN 0-672-31649-8
  2. Usability.gov - Develop Personas[neveikianti nuoroda] [žiūrėta 2010 m. gruodžio 15 d.]