Rinkodara

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.
RINKODARA[1]

Kaina - Kontrolinis pirkimas - Platinimas -
Reklama - Rinkodaros kompleksas -
Kainodara - Rinkodaros strategija -
Ryšiai su visuomene

Rinkodara – pirkimo-pardavimo santykiais grindžiamos ūkio sistemos kūrimo procesas, kurio metu suformuojama vienokio ar kitokio pobūdžio rinka bei verslo įmonės ar individo tikslų siekimo toje rinkoje sąlygos.

Valstybių, regionų, pasaulinių organizacijų (pvz., Lietuvos, Europos Sąjungos, Pasaulio prekybos organizacijos) politika, tarpvalstybinės sutartys, įstatymų leidyba bei vykdomoji veikla rinkodaros srityje formuoja konkrečios šalies prekių ir paslaugų pardavimo bei verslo plėtojimo sąlygas ir galimybes tiek šalies vidaus, tiek ir tarptautinėse rinkose.

Apibrėžimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Poreikių išsiaiškinimo ir jų tenkinimui reikalingų sprendimų priėmimo bei įgyvendinimo procesas, padedantis siekti žmogaus ar organizacijos tikslų (V. Pranulis, S. Urbonavičius, A. Pajuodis, R. Virvilaitė).
 • Verslo veiklos sistema, apiimanti norus tenkinančių gaminių kūrimą, kainų nustatymą, rėmimą ir paskirstymą tikslinėse rinkose, norint pasiekti organizacijos tikslų (T. C. Kinnear, K. L. Bernhardt).
 • Socialinis ir valdymo procesas, kuomet asmenys ar jų grupės įgyja tai, ko reikia jų norams ir poreikiams tenkinti, kurdami, siūlydami ir laisvanoriškai mainydami turinčias vertę prekes bei paslaugas su kitais (Phillip Cotler).
 • Verslo veiklos sistema, apimanti norus tenkinančių gaminių kūrimą, kainų nustatymą, rėmimą ir paskirstymą tikslinėse rinkose, norint pasiekti organizacijos tikslų (J. W. Stanton, J. M. Etzel, J. B. Walker).
 • Vadybos procesas, kuriuo išsiaiškinamos, numatomos ir efektyviai bei pelningai patenkinamos pirkėjų reikmės (T. Cannon).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Praeityje gamintojai buvo orientuoti į gaminį (angl, product focused) ir įdarbindami pardavimų vadybininkus (angl. salesman, salesperson) ištisas pardavimų komandas versdavo „stumti“ į rinką gaminius, kartais net neatsižvelgiant į rinkos poreikius. Tikint visagaliu reklamos poveikiu ir rėmimo galia susiformavo tam tikros nuostatos, koncepcijos, pavyzdžiui, 4P (nuo angl. Product, Price, Promotion, Placement).

18091884 m. S. McCormic aprašė pagrindinius marketingo instrumentus (rinkos tyrimą, kainų nustatymą, paslaugų politikos formavimą).

1902 m. JAV Mičigano, Kalifornijos ir Ilinojaus universitetuose pradėti skaityti „Prekių marketingo“ ir „Marketingo metodų“ kursai.

19101925 m. JAV įkuriama „Nacionalinė marketingo ir reklamos asociacija“, kuri nuo 1973 metų vadinama „Amerikos Marketingo Asociacija“ (angl. American Marketing Association (AMA)).

Tradiciškai Marketingas buvo terminu, taikomu pardavėjų (labiau gamybininkų, gamintojų) suartinimo su pirkėjais, vartotojais procesui ir kartais klaidingai suprantamas per siaurai. Ekonomikos krizės pareikalavo keisti paradigmas ir verslo teoretikai pasiūlė orientuotis į vartotoją (angl. client focused arba client centered). Šios orientacijos esmė – iš pradžių nustatyti koks yra vartotojų poreikis ir tik po to gaminti.

Dž. MakKartis (angl. J. McCarthy) pasiūlė 4P modelį (iš anglų k.: product (gaminys), price (kaina), place (vieta, paskirstymas), promotion (rėmimas)). Dar vadinama marketingo kompleksas (angl. marketing mix).

Deividas Ogilvis išplėtojo reklamos teoriją.

D. Eikeris (D. Aaker) – marketingo strategiją.

Ilgainiui, dėl sistemų teorijos įsigalėjo procesinis požiūris ir šiuolaikinis marketingas suprantamas kaip 4 pakopų procesas:

 1. Potencialių pirkėjų (vartotojų) ir jų poreikių aibės analizė ir apibrėžimas.
 2. Pirkėjų dėmesio pritraukimas.
 3. Sistemiškos pastangos (veiksmai) rinkoje siekiant gaminių vartojimo koncepcijų ar pasiūlymų pripažinimo vartotojų tarpe.
 4. Potencialių vartotojų vertimas realiais paskatinant atlikti vieną iš veiksmų (paskambinti, parsisiųsti, pabandyti, išnuomoti, užsisakyti, tapti nariu (dalyviu), nupirkti, rekomenduoti, parduoti ir kt.).

Marketingo strategijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Pagal tikslinę rinką: Nediferencijuoto marketingo, Diferencijuoto marketingo ir Koncentruoto marketingo.
 • Pozicionavimas: pagal prekės vartojimą, prekės vartotoją bei remiantis tiesioginiu palyginimu.
 • Pagal marketingo komplekso elementus: Prekės strategija, Kainos strategija, Paskirstymo strategija, Rėmimo strategija.

Rinkodara pagal apimtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Valstybinė rinkodara. Valstybė savo rinką formuoja per muitų tarifus, mokesčius; būdingas netarifinis rinkos reguliavimas.
 • Regioninė rinkodara. Pvz., Europos Sąjungos, Šengeno sutartys dėl muitų politikos, valstybėms skiriamų prekių pateikimo kvotų, bazinio derlingumo normų.
 • Pasaulinė rinkodara užsiima Pasaulio prekybos organizacija (PPO), kurios narėmis yra apie 150 valstybių. Ji teigia, jog kiekviena šalis narė užsienio prekę turi traktuoti lygiai taip pat kaip ir savo šalyje pagamintą prekę.

Internetinė rinkodara[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Internetinė rinkodara - tai įvairaus pobūdžio reklamos interneto tinkle metodų, būdų ir instrumentų rinkinys. Jie naudojami tikslinei auditorijai pritraukti ir sužadinti jos domėjimąsi. Naudojamos įvairios metodologijos leidžiančios vartotojui sukurti ir pateikti turinį. Be perstojo augant socialinių tinklų vartotojų skaičiui tai labai patogios strategijos, kai turinys generuojamas už tai negaunant atlygio, pasitenkinant socialiniu pripažinimu.

 • Rinkodara socialiniuose tinkluose
 • Kontekstinė reklama paieškos sistemose
 • Tinklapių optimizavimas paieškos sistemoms (SEO)
 • Vaizdinė reklama
 • Rinkodara el. paštu

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Vikiteka