Rinkodara

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.
RINKODARA[1]

Kaina - Kontrolinis pirkimas - Platinimas -
Reklama - Rinkodaros kompleksas -
Kainodara - Rinkodaros strategija -
Ryšiai su visuomene

Rinkodara – pirkimo-pardavimo santykiais grindžiamos ūkio sistemos kūrimo procesas, kurio metu suformuojama vienokio ar kitokio pobūdžio rinka bei verslo įmonės ar individo tikslų siekimo toje rinkoje sąlygos.

Valstybių, regionų, pasaulinių organizacijų (pvz., Lietuvos, Europos Sąjungos, Pasaulio prekybos organizacijos) politika, tarpvalstybinės sutartys, įstatymų leidyba bei vykdomoji veikla rinkodaros srityje formuoja konkrečios šalies prekių ir paslaugų pardavimo bei verslo plėtojimo sąlygas ir galimybes tiek šalies vidaus, tiek ir tarptautinėse rinkose.

Sąvoka[taisyti | redaguoti kodą]

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos Terminologijos pakomisė 2010 m. balandžio 7 d. dar kartą apsvarstė skolinį „marketingas“ ir toliau palaiko lietuvišką jo atitikmenį „rinkodara“. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos Terminologijos pakomisė 2010 m. balandžio 7 d. apsvarstė Lietuvos marketingo asociacijos 2010 m. kovo 3 d. prašymą (gautas 2010-03-22) dėl termino marketingas vartojimo. Terminologijos pakomisės nuomone, anglų kalbos žodis marketing savo raiška aiškiai neparodo sąvokos turinio, todėl ir iš lietuviško termino atitikmens nederėtų reikalauti, kad raiška visiškai atskleistų turinį. Termino semantika ir motyvacija yra svarbūs dalykai, tačiau nepamirština, kad terminas kartu yra ir susitarimo dalykas, todėl dėl reikšmės nereikėtų kritikuoti jau keliolika metų daugelyje žodynų ir kitų leidinių teikiamo anglų k. termino marketing lietuviško atitikmens rinkodara. Yra ir kitų panašios darybos terminų, pavyzdžiui, kainodara, eilėdara, kurie nėra suprantami tik kaip „kainų darymas“, „eilių darymas“. Paisant tik žodžio dalių semantikos, terminas kainodara yra gal net neaiškesnis už rinkodarą, bet tai nėra pakankamas pagrindas keisti nusistovėjusio termino. Atkreipiame dėmesį, kad terminas rinkodara nebuvo paimtas iš kalbos, o specialiai sukurtas kaip anglų k. termino marketing atitikmuo. Taigi negalima teigti, kad rinkodara įvardija siauresnę sąvoką, nei apima marketingas. Taip daroma žala terminijai, vartotojai dar labiau supainiojami. Prireikus įvardyti kitą – siauresnę – sąvoką, jai reikėtų kito termino. Interneto tekstuose marketingo ir rinkodaros vartojimo dažnis yra panašus. Tai rodo, kad terminas rinkodara yra perspektyvus ir ilgainiui gali visiškai pakeisti skolinį. Be to, lietuvių kalboje neturime skolinio marketas, yra rinka, todėl greta jos nesistemiška būtų teikti nepamatuotą marketingą. Be įvairių mokslinių ir publicistinių tekstų, terminas rinkodara jau daugiau nei dešimtmetį vartojamas ir teisės aktuose. Svarbu tai, kad būtent rinkodara yra įtraukta į Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. gruodžio 23 d. nutarimu Nr. 1749 patvirtintą Studijų sričių ir krypčių, pagal kurias vyksta studijos aukštosiose mokyklose, sąrašą (Žin., 2009, Nr. 158-7135). Taigi tikėtina, kad aukštųjų mokyklų ir verslo organizacijų padalinių pavadinimai su žodžiais marketingas ar rinkodara ilgainiui suvienodės – lietuviškas terminas visuomenėje jau gerai žinomas ir suprantamas, o užsitęsęs blaškymasis niekam nėra naudingas. Būtų gražu, jei Lietuvos marketingo asociacija savo pavadinimu rodytų pavyzdį.


Parengė Alvydas Umbrasas http://www.vlkk.lt/naujienos/kitos-naujienos/terminu-ringas-marketingas-pries-rinkodara

Apibrėžimai[taisyti | redaguoti kodą]

 • Poreikių išsiaiškinimo ir jų tenkinimui reikalingų sprendimų priėmimo bei įgyvendinimo procesas, padedantis siekti žmogaus ar organizacijos tikslų (V. Pranulis, S. Urbonavičius, A. Pajuodis, R. Virvilaitė).
 • Verslo veiklos sistema, apiimanti norus tenkinančių gaminių kūrimą, kainų nustatymą, rėmimą ir paskirstymą tikslinėse rinkose, norint pasiekti organizacijos tikslų (T. C. Kinnear, K. L. Bernhardt).
 • Socialinis ir valdymo procesas, kuomet asmenys ar jų grupės įgyja tai, ko reikia jų norams ir poreikiams tenkinti, kurdami, siūlydami ir laisvanoriškai mainydami turinčias vertę prekes bei paslaugas su kitais (Phillip Cotler).
 • Verslo veiklos sistema, apimanti norus tenkinančių gaminių kūrimą, kainų nustatymą, rėmimą ir paskirstymą tikslinėse rinkose, norint pasiekti organizacijos tikslų (J. W. Stanton, J. M. Etzel, J. B. Walker).
 • Vadybos procesas, kuriuo išsiaiškinamos, numatomos ir efektyviai bei pelningai patenkinamos pirkėjų reikmės (T. Cannon).

Istorija[taisyti | redaguoti kodą]

Praeityje gamintojai buvo orientuoti į gaminį (angl, product focused) ir įdarbindami pardavimų vadybininkus (angl. salesman, salesperson) ištisas pardavimų komandas versdavo „stumti“ į rinką gaminius, kartais net neatsižvelgiant į rinkos poreikius. Tikint visagaliu reklamos poveikiu ir rėmimo galia susiformavo tam tikros nuostatos, koncepcijos, pavyzdžiui, 4P (nuo angl. Product, Price, Promotion, Placement).

18091884 m. S. McCormic aprašė pagrindinius marketingo instrumentus (rinkos tyrimą, kainų nustatymą, paslaugų politikos formavimą).

1902 m. JAV Mičigano, Kalifornijos ir Ilinojaus universitetuose pradėti skaityti „Prekių marketingo“ ir „Marketingo metodų“ kursai.

19101925 m. JAV įkuriama „Nacionalinė marketingo ir reklamos asociacija“, kuri nuo 1973 metų vadinama „Amerikos Marketingo Asociacija“ (angl. American Marketing Association (AMA)).

Tradiciškai Marketingas buvo terminu, taikomu pardavėjų (labiau gamybininkų, gamintojų) suartinimo su pirkėjais, vartotojais procesui ir kartais klaidingai suprantamas per siaurai. Ekonomikos krizės pareikalavo keisti paradigmas ir verslo teoretikai pasiūlė orientuotis į vartotoją (angl. client focused arba client centered). Šios orientacijos esmė – iš pradžių nustatyti koks yra vartotojų poreikis ir tik po to gaminti.

Dž. MakKartis (angl. J. McCarthy) pasiūlė 4P modelį (iš anglų k.: product (gaminys), price (kaina), place (vieta, paskirstymas), promotion (rėmimas)). Dar vadinama marketingo kompleksas (angl. marketing mix).

Deividas Ogilvis išplėtojo reklamos teoriją.

D. Eikeris (D. Aaker) – marketingo strategiją.

Ilgainiui, dėl sistemų teorijos įsigalėjo procesinis požiūris ir šiuolaikinis marketingas suprantamas kaip 4 pakopų procesas:

 1. Potencialių pirkėjų (vartotojų) ir jų poreikių aibės analizė ir apibrėžimas.
 2. Pirkėjų dėmesio pritraukimas.
 3. Sistemiškos pastangos (veiksmai) rinkoje siekiant gaminių vartojimo koncepcijų ar pasiūlymų pripažinimo vartotojų tarpe.
 4. Potencialių vartotojų vertimas realiais paskatinant atlikti vieną iš veiksmų (paskambinti, parsisiųsti, pabandyti, išnuomoti, užsisakyti, tapti nariu (dalyviu), nupirkti, rekomenduoti, parduoti ir kt.).

Marketingo strategijos[taisyti | redaguoti kodą]

 • Pagal tikslinę rinką: Nediferencijuoto marketingo, Diferencijuoto marketingo ir Koncentruoto marketingo.
 • Pozicionavimas: pagal prekės vartojimą, prekės vartotoją bei remiantis tiesioginiu palyginimu.
 • Pagal marketingo komplekso elementus: Prekės strategija, Kainos strategija, Paskirstymo strategija, Rėmimo strategija.

Rinkodara pagal apimtis[taisyti | redaguoti kodą]

 • Valstybinė rinkodara. Valstybė savo rinką formuoja per muitų tarifus, mokesčius; būdingas netarifinis rinkos reguliavimas.
 • Regioninė rinkodara. Pvz., Europos Sąjungos, Šengeno sutartys dėl muitų politikos, valstybėms skiriamų prekių pateikimo kvotų, bazinio derlingumo normų.
 • Pasaulinė rinkodara užsiima Pasaulio prekybos organizacija (PPO), kurios narėmis yra apie 150 valstybių. Ji teigia, jog kiekviena šalis narė užsienio prekę turi traktuoti lygiai taip pat kaip ir savo šalyje pagamintą prekę.

Internetinė rinkodara[1][taisyti | redaguoti kodą]

Internetinė rinkodara - tai įvairaus pobūdžio reklamos interneto tinkle metodų, būdų ir instrumentų rinkinys. Jie naudojami tikslinei auditorijai pritraukti ir sužadinti jos domėjimąsi. Naudojamos įvairios metodologijos leidžiančios vartotojui sukurti ir pateikti turinį. Be perstojo augant socialinių tinklų vartotojų skaičiui tai labai patogios strategijos, kai turinys generuojamas už tai negaunant atlygio, pasitenkinant socialiniu pripažinimu.

 • Rinkodara socialiniuose tinkluose
 • Kontekstinė reklama paieškos sistemose
 • Tinklapių optimizavimas paieškos sistemoms (SEO)
 • Vaizdinė reklama
 • Rinkodara el. paštu

Mokslas[taisyti | redaguoti kodą]

Lietuvoje veikia:

Raktinės sąvokos[taisyti | redaguoti kodą]

 • Noras, poreikis, paklausa, galimybė
 • Prekė, gaminys, paslauga
 • Rinka, rinkos talpa, kaina, vertė, pasitenkinimas, įpakavimas, pozicionavimas, Vartotojų tikslinė grupė, paskirstymas (Platinimas, distribucija), rėmimas

Taip pat skaitykite[taisyti | redaguoti kodą]

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]


Vikiteka