Paukščių gripas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Paukščių gripo paplitimas: tamsiai raudona – serga žmonės, raudona – serga paukščiai

Paukščių gripas (lot. influenza) – pavojinga vištų, kalakutų, ančių, žąsų ir kitų naminių paukščių liga, kuria sukelia virusas H5N1. Šis virusas pavojingas ir kitiems gyvūnams bei žmonėms. Patys pavojingiausi yra paukščių gripo labai patogeniški H5 ir H7 potipiai. Užsikrėtusiems paukščiams gydymo nėra. Nuo paukščių gripo gaišta 100 proc. paukščių. Ligos perdavimas vyksta tiesioginio kontakto būdu su sergančių paukščių išskyromis, fekalijomis ir plunksnomis.

Požymiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Užsikrėtę paukščai būna apatiški, pašiauštomis plunksnomis, pamėlusia oda, nelesa ir laikosi atokiau nuo kitų sparnuočių. Nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja.

Prevencija ir kontrolė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Europos sąjungos valstybėse sudaryta paukščių gripo profilaktikos strategija. Lietuvos Respublikos Valstybinė maisto ir veterinarjos tarnyba savo veiklą koordinuoja su ES ir kitomis valstybėmis. 2006 m. vasario 20 d. išleistas LR Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus įsakymas Nr. B1-139 „Dėl naminių paukščių laikymo“, kuriuo nurodoma naminių paukščių laiktytojams nuo 2006 m. vasario 20 d. laikyti naminius paukščius (vištas, antis, žąsis, kalakutus ir kitus namuose laikomus paukščius) uždarose patalpose ir jų neišleisti į lauką iki 2006 m. gegužės 20 dienos. Šis įsakymas išleistas ir saugumo priemonių imtasi siekiant apsaugoti nuo galimo labai patogeniško paukščių gripo plitimo Lietuvos teritorijoje.

Gyventojai privalo:

  • neliesti kritusių ar leisgyvių laukinių paukščių;
  • neiti prie jų, nemaitinti;
  • naminių paukščių negirdyti vandeniu iš atvirų vandens šaltinių;
  • naminius paukščius laikyti aptvaruose;
  • naminius paukščius laikant, liečiant tuojpat nusiplauti rankas;
  • užsienyje nesilankyti paukščių turguose, paukščių parodose, zooparduotuvėse.