Pasaulio muitinių organizacija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pasaulio muitinių organizacijos logotipas
Valstybės (pažymėta žaliai) - PMO narės

Pasaulio muitinių organizacija, sutr. PMO (angl. World Customs Organization, WCO) - tarptautinė organizacija, vienijanti daugelio pasaulio valstybių muitines. Šiuo metu ši organizacija turi daugiau kaip 170 narių. Būstinė įsikūrusi Briuselyje (Belgija).

Pasaulio muitinių organizacijos pagrindinė veikla ir siekiai yra padėti valstybėms derinti tarpusavyje muitinės veiklą, teisės aktus, taip gerinant tarptautinės prekybos sąlygas verslo partneriams įvairiose šalyse.

Nors savo veiklą pradėjo dar 1947 m., formaliai ši organizacija buvo įkurta 1952 m. pavadinimu "Muitinių bendradarbiavimo taryba" (angl. Customs Co-operation Council, CCC). 1994 m. pervadinta į Pasaulio muitinių organizaciją.

Pasaulio muitinių organizacija parengė rekomendacijų ir konvencijų, susijusių su muitinės veikla, taip pat teikia pagalbą valstybių muitinių tarnyboms. Pasaulio muitinių organizacija sukūrė Harmonizuotą prekių aprašymo ir klasifikavimo sistemą (angl. Harmonized Commodity Description and Coding System), kurią naudoja dauguma pasaulio valstybių prekių klasifikavimui ir mokesčių (pvz., muito tarifo) nustatymui. Europos Komisija šios sistemos pagrindu parengė Europos Bendrijų kombinuotąją nomenklatūrą.[1]

2005 m. birželio mėn. Pasaulio muitinių organizacija parengė Standartus dėl pasaulinės prekybos saugumo ir skatinimo (angl. Framework of Standards to Secure and Facilitate Global Trade, "SAFE"), tarptautinį dokumentą, kuriame išdėstoma 17 rekomendacijų (standartų) dėl saugumo, prekybos skatinimo, kovos su korupcija, mokesčių rinkimo ir kt.[2]

Pasaulio muitinių organizacija glaudžiai bendradarbiauja su Europos Sąjunga, Jungtinių Tautų Organizacija ir Interpol'u.

Dabartinis PMO generalinis sekretorius yra prancūzas Michel Danet.

Lietuvos muitinė šios organizacijos pilnateise nare tapo 1992 m.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]