Paprastoji vandenblakė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ilyocoris cimicoides
Paprastoji vandenblakė (Ilyocoris cimicoides)
Paprastoji vandenblakė (Ilyocoris cimicoides)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Nariuotakojai
( Arthropoda)
Potipis: Šešiakojai
( Hexapoda)
Klasė: Vabzdžiai
( Insecta)
Poklasis: Sparnuotieji
( Pterygota)
Būrys: Straubliuočiai
( Hemiptera)
Pobūris: Blakės
( Heteroptera)
Šeima: Plačiosios vandenblakės
( Naucoridae)
Pošeimis: Naucorinae
( Naucorinae)
Gentis: Ilyocoris
( Ilyocoris)
Rūšis: Paprastoji vandenblakė
( Ilyocoris cimicoides)
Binomas
Ilyocoris cimicoides
Linnaeus, 1758

Paprastoji vandenblakė (Ilyocoris cimicoides) – plačiųjų vandenblakių šeimos vabzdys.

Vandenblakės ilgis 12–15 mm.[1] Kūnas ovalo formos, plokščias, tamsiai žaliai-rudos spalvos. Galva šviesiai žalia, išmarginta (kaip ir visas kūnas) rudais[2] taškeliais. Pilvelio kraštai apaugę ilgais plaukeliais. Priekinės kojos pritaikytos grobiui sučiupti ir yra panašios į ragus. Jos taip pat padeda ropoti ar stovėti ant vandens telkinio dugno. Užpakalinių kojų pora apaugusi ilgais plaukeliais ir daugiausia skirta plaukti – kojomis iriasi lyg irklais. Vandenblakė ne tik puikiai plaukioja, bet ir greitai ropoja dugnu ar vandens augalais. Blakės pilvelis apaugęs trumpais plaukeliais. Būtent šiuose plaukeliuose „įstringa“ daug oro burbuliukų, kurie praverčia blakei būnant po vandeniu. Kai kurie tyrėjai mano, kad šis oro sluoksnis tarnauja ne vien kvėpavimui, bet ir pusiausvyrai palaikyti (kaip žuvies oro pūslė). Sparnus turi, bet neskraido, nes sparnų raumenys yra silpnai išsivystę[3]. Ertmė tarp antsparnių ir pilvelio tarnauja kaip oro saugykla.

Pavasarį, po poravimosi, patelės kiaušinėlius deda į vandens augalų stiebus. Ši procedūra kiaušinėlius padaro praktiškai nematomus ir neprieinamus kitiems grobuonims. Kiaušinėliai pailgi ir šiek tiek išlenkti.

Grobuonis. Jos aukomis dažniausiai tampa vabzdžių lervos, moliuskai, žuvų mailius[4]. Dažniausiai sutinkama stovinčiuose ar silpnai tekančiuose vandens telkiniuose.

Kaip ir visų blakių, vystymosi ciklas nėra pilnas – nėra lėliukės stadijos – nimfos iškart panašios į suaugusius vabzdžius. Nimfų akys raudonos, kūnas šviesiai žalios spalvos, pusiau permatomas. Plėšri, kaip ir suaugusi blakė.

Žiemoja sausumoje.

Paprastoji vandenblakė plačiai paplitusi visoje Europoje bei Kaukaze, Artimuosiuose Rytuose, Šiaurės Afrikoje, Rytų Palearktyje. Gyvena ir Lietuvoje.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. The Saucer bug Microcosmos.nl [interaktyvus]. Žiūrėta 2014-04-02
  2. Saucer bug – Ilyocoris cimicoides UK Wildlife [interaktyvus]. Žiūrėta 2014-04-02
  3. Stonis J. R., Remeikis A., Baužys D. „Pažinkime pasaulio vabzdžius. Blakės. Įvairovė ir pavadinimai“ Vilnius: Lietuvos edukologijos universiteto leidykla, 2013, 128 p. ISBN 978-9955-20-880-8
  4. Плавт клоповидный Ilyocoris cimicoides (Linnaeus, 1758) Энциклопедия насекомых, персональный саит Ильи Забалуева [interaktyvus]. Žiūrėta 2014.04.02