Osana

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Osana, (Hosianna, Hosanna) – sveikinimo šūk(sn)is, tariamas Šv. Mišių metu, ortodoksų bei evangelikų pamaldose, giedamas Sanctus giesmės metu.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Posakis randamas Evangelijose (Biblija) tokia forma: „Osana Dovydo Sūnui, garbė tam, kuris ateina Viešpaties vardu“. Taip sveikintas Jėzus Kristus, atjojęs asilu į Jeruzalę. Šv. Mišių metu naudojamas posakis, kai ruošiamasi priimti Eucharistijos sakramentą Ostijos pavidalu.

Biblijoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Originalus pasakymas hebrajų kalba Hoscha na sietinas su hebraišku vardu „Jėzus“, „Jehošua“ (Jahvė yra pagalba).

Osana minimas 118-oje Psalmėje (pagal hebraišką skaičiavimą, 117 – pagal graikišką). Biblijose ne hebrajų kalba posakis dažniausiai yra verčiamas į atitinkamas kalbas. Tai gali reikšti taip pat „O Dieve, padėk (gi)!“ bei kita.

Judaizme[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ši psalmė JudaizmePaschaliturgijos kulminacija, Jėzaus laikais švęsta Jeruzalės šventykloje. Kadangi Jėzus atvyko į Pessach šventę, sveikinimo šūksnis Osana buvo siejamas su juo, kadangi iš jo tikėtasi kartu ir Dievo pagalbos. Tačiau tikėjęsi romėnų išvijimo iš Jeruzalės žydai ir jų lūkesčiai buvo nuvilti.

Judaizmo liturgikoje randami pasikatojančios vokacijos, šūksniai kaip Hoscha na Sukkot metu – ypač septintąją dieną, kuri be to reiškia ir „Osanų Osana“.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]