Olimpiko teatras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 45°33′00″ š. pl. 11°32′57″ r. ilg. / 45.55000°š. pl. 11.54917°r. ilg. / 45.55000; 11.54917

Olimpiko teatro scena, vaizduojanti miestą

Olimpiko teatras (Olimpinis teatras, it. Teatro Olimpico) – XVI a. teatras Vičenzos mieste Italijoje. Tai seniausias išlikęs renesanso stiliaus teatras ir seniausias uždarų patalpų teatras pasaulyje. Vienas garsiausių architekto Andrea Palladio kūrinių.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Teatras sumanytas Vičencos Olimpinės akademijos (Accademia Olympica) − miesto menininkų ir mokslininkų institucijos. Vienas akademijos užsiėmimų buvo rengti teatro vaidinimus, tačiau buvęs akademijos pastatas tam buvo per mažas. Idėjos įgyvendinti ėmėsi architektas Andrea Palladio (1508−1580), vienas akademijos narių ir steigėjų. Jis pradėjo planuoti teatrą 1579 m. Andrea Palladio mirė vos pradėjus statybas 1580 m. Jo sumanymus tęsė mokinys Vincenzo Scamozzi, kuris pats suplanavo 2 papildomus kambarius teatre ir įėjimą į teatrą.

Teatras pastatytas vietoj buvusios viduramžių tvirtovės liekanų. Teatro statybos buvo baigtos 1584 m. Vincenzo Scamozzi jas baigti padėjo Andrea Palladio sūnus Silla. 1585 m. kovo 3 d. jame pristatytas pirmas vaidinimas − Sofoklio drama „Karalius Edipas“. Teatro sceną, vaizduojančią Graikijos Delfų miestą, iš medžio ir stiuko sukūrė Vincenzo Scamozzi. Scena buvo planuojama laikina, išrenkama, tačiau išliko originalioje formoje iki pat šių dienų.

Tik pastatytas teatras plačiai išgarsėjo. Amžininkai jame įžvelgė pilną antikinės teatro kultūros atgaivinimą renesanso laikų Italijoje. Kurdamas teatrą Andrea Palladio ėmė pavyzdžio iš antikinių teatrų. Olimpiko teatro auditorija suplanuota kaip atviro antikinio teatro. Ją sudaro 13 sėdimų pakopų. Auditorija yra pusapvalės elipsės formos, o ne apskritimo, dėl vietos taupumo.

2012 m. tapti Klasikinių spektaklių ciklo vadovu Olimpiko teatre buvo pakviestas lietuvių režisierius Eimuntas Nekrošius, kuris pristatė teatre savo spektaklį „Rojaus“ tema pagal Dantės „Dieviškąją Komediją“.[1] Šiais laikais teatre rengiami spektakliai ir klasikinės muzikos koncertai. Žiūrovų įleidžiama apie 400. Ne pasirodymų metu Olimpiko teatrą galima aplankyti su mokamu bilietu arba bendru bilietu į Vičencos muziejus.

Teatro vaizdai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „E.Nekrošiaus aktoriai užtvindė emocijomis seniausią pasaulio teatrą“. delfi. 2012-09-25. Suarchyvuota iš originalo 2016-03-19. Nuoroda tikrinta 2016-09-14. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]