Pereiti prie turinio

Norman Borlaug

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Norman Borlaug

Norman Ernest Borlaug (g. 1914 m. kovo 25 d. – 2009 m. rugsėjo 12 d.) – JAV žemės ūkio mokslų daktaras, humanitaras, Nobelio taikos premijos laureatas, Žaliosios revoliucijos pradininkas, naujų produktyvesnių ir ligoms atsparių javų veislių kūrėjas.

XX a. viduryje Norman Borlaug iniciatyva jo javų veislės, modernios agrikultūros technologijos bei auginimo metodai buvo įvesti Meksikoje, Indijoje ir Pakistane. Jis pats gyvendavo šiose šalyse ir padėdavo agrikutūros progresui. 1963 metais Meksika jau galėjo pradėti javų eksportą, nors prieš tai didžiąją jų dalį turėjo pati importuoti. Tarp 1965 ir 1970 metų javų derlius Indijoje ir Pakistane beveik padvigubėjo. Šis progresas vadinamas Žaliaja revoliucija. Dažnai teigiama, kad Borlaug veikla išgelbėjo virš milijardo žmonių gyvybes nuo bado mirties.[1]

1970-aisiais Norman Borlaug buvo apdovanotas Nobelio taikos premija.

Vėliau mokslininkas savo metodais pagelbėjo padidinti maisto kiekį Kinijoje ir Afrikoje.

1986 Jis įsteigė Pasaulinę maisto premiją – tarptautinį apdovanojimą už pasiekimus didinant maisto kokybę, kiekybę ar prieinamumą visame pasaulyje.

Norman Borlaug veikla susilaukia kritikos iš žmonių, nusistačiusių prieš biotechnologijas, kryžminimą ir genetinius tyrimus. Taip pat kritikuojamas dėl to, kad jo iniciatyva didinami javų laukai, tiesiami keliai ir kiti susiję dalykai atsilikusiose pasaulio šalyse daro neigiamą įtaką laukinei gamtai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www1.umn.edu/umnnews/UMN_home/know/The_father_of_the_22Green_Revolution22.html