Namų kompiuteris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vaikai žaidžia žaidimą „Paperboy“ kompiuteriu Amstrad CPC 464. 1988 m.
Sinclair ZX81 (su integruota klaviatūra) ir BASIC vadovu, kasetofonu ir nespalvotu TV, naudojamu vietoje monitoriaus.

Namų kompiuteris – viena iš mikrokompiuterių klasių, rinkoje pasirodžiusi 1977 m. ir plačiai paplitusi XX a. 9-ąjį dešimtmetį. Pirkėjams jie buvo pristatomi kaip lengvai įperkami kompiuteriai, skirti techninių žinių neturintiems naudotojams. Rinkoje šie kompiuteriai užėmė ryškų segmentą ir paprastai kainavo mažiau nei verslui, mokslui ar inžinerijai skirti to laikmečio kompiuteriai, tokie kaip IBM PC[1] (jų klonai) ar Mac, bei pasižymėjo mažesne atmintimi ir panaudojimo galimybėmis. Tačiau namų kompiuteriai paprastai pasižymėjo geresne grafika ir garso sistema negu to paties laikmečio verslui skirti kompiuteriai. Daugiausiai tokie kompiuteriai naudoti kompiuterinių žaidimų žaidimui.[2]

Savybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai daugiausia buvo nesudėtingi kompiuteriai su į karkasą įmontuota klaviatūra. Juos galima buvo pajungti prie televizoriaus. Daugiausia buvo skirti žaisti žaidimus ir naudoti administracinėms programoms. Programų ir duomenų išoriniam saugojimui paprastai buvo naudojami kasetofonai vietoje standžiųjų diskų ir diskelių. Daugelyje jų buvo įmontuoti lizdai kištukiniams moduliams pajungti.

Pagrindinė kompiuterio sistema paprastai būdavo BIOS (dažnai vadinama MOS, Machine Operating System), pastoviąją atmintį (ROM) tipiškai atstodavo BASIC interpretatorius. Sistemai pradėjus veikti ji pirmiausia įgalindavo BASIC interpretatoriaus veikimą, o šiuo tada jau galima buvo duoti komandas kompiuteriui paleisti kitas programas.

Vėlesni namų kompiuteriai, tokie kaip Commodore Amiga, Atari ST ir Acorn Archimedes, iš tikrųjų jau naudojo operacinę sistemą, taip pat juose visada buvo įmontuotas diskelių įrenginys. Iš pradžių šie kompiuteriai buvo pranašesni už asmeninius kompiuterius (PC) daugelyje aspektų.

Namų kompiuterių sąrašas pagal gamintoją[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „IBM PC turns 25“. CNN. „Prieš 1981 m. pasirodant IBM PC jau egzistavo keletas populiarių namų kompiuterių, bet Apple, Commodore ir Radio Shack Tandy kompiuteriai verslo pasaulio laikyti „žaislais".“
  2. „The Impact of Home Computer Use on Children's Activities and Development“ (PDF). Suarchyvuotas originalas (PDF) 2015-09-24. Nuoroda tikrinta 2014-12-12.