Pereiti prie turinio

Sinclair Research Ltd

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Sinclair Research)
Sinclair Research Ltd
FormaRibotos atsakomybės įmonė
PramonėKompiuteriai ir jų dalys, elektronika
Įkurta1973 m. Kembridže, Anglija
Centrinė būstinėLondonas, Anglija
Svarbiausi darbuotojaiSeras Klaivas Sinkleris
ProdukcijaSinclair ZX Spectrum
Sinclair QL
Pajamos£102 mln. (1985 m.)
Darbuotojų140 (~1980 m.)
3 (1990 m.)
1 (1997 m.)
TinklalapisSinclair Research

Sinclair Research LtdDidžiosios Britanijos elektronikos bendrovė, kuri gamino plataus vartojimo buitinius prietaisus. Ji buvo įkurta sero Klaivo Sinklerio (angl. Clive Sinclair), Kembridže.

Pagrindinis Sinklerio tikslas visada buvo pigi, lengvai parduodama elektronika. Tai buvo siekiama kuriant kuo mažesnių gabaritų ir kainos išradimus. Nežiūrint į tokį „altruistinį“ požiūrį, jam pavyko užsidirbti pinigų ir šlovę. 1981 serui Klaivui Sinkleriui buvo skirtas didiko titulas už savo išradimais garsinimą Anglijos karūną.

1980 Sinclair su ZX80 modeliu įžengė į asmeninių kompiuterių rinką. Tuo metu tai buvo pigiausias kompiuteris tiek Didžiojoje Britanijoje, tiek pasaulyje. 1982 išleistas ZX Spectrum tapo vienu populiariausiu Britanijoje, o jo klonai paplito ir visame pasaulyje. Nepaisant šios sėkmės, tolimesni projektai: 1984 išleisti Sinclair QL bei kišeninis televizorius TV80 ir 1985 metų elektromobilis Sinclair C5, nepasisekė. Šie projektai privedė kompaniją iki bankroto ribos ir po metų ji pardavė savo išradimus bei „Sinclair“ prekinį ženklą Amstrad kompanijai. Sinclair Research Ltd egzistuoja iki šiol, o jos steigėjas tęsia naujų išradimų kūrimą.

Priešistorė 1961-1980[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sinclair Radionics[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

ZX Spectrum asmeninis kompiuteris

Iš sukaupto kapitalo, rašant straipsnius Practical Wireless žurnalui, 1961 liepos 25 seras Klaivas Sinkleris Kembridže įsteigė Sinclair Radionics bendrovę. 1963 kompanija pristatė pirmąjį savo radijo imtuvą Sinclair Slimline. Vėliau ji gamino ir pardavinėjo stiprintuvus, kolonėles, skaičiuotuvus, taip pat detales radijo imtuvų ir stiprintuvų surinkimui. Kompanija sėkmingai pardavinėjo savo produktus ir kėlė savo reputaciją.

Nuo 1972 prekių asortimentą papildė laikrodžiai, nešiojami televizoriai ir įrankiai.

1973 rugsėjį Sinkleris nupirko Ablesdeal kompaniją, siekdamas trumpesnio kelio naujos kompanijos įteisinimui, jeigu Sinclair Radionics nebetenkins jo ambicijų. Šis pirkinys vėliau pasiteisino. 1973 metų gegužės mėnesį Sinclair Radionics pasiekė £1,8 milijono apyvartą.

1975 metų rugpjūtį „Sinclair Radionics“ pristatė Black Watch („Juodasis Laikrodis“) rankinį laikrodį. Jis turėjo 5 skaičių šviesos diodų ekraną bei kentėjo nuo techninių problemų, susijusių su elementais ir tikslumu. Dėl šio produkto kompanija pradėjo patirti didelius nuostolius ir buvo priversta ieškoti papildomų investicijų. 1975 Ablesdeal buvo pervadinta į „Sinclair Instrument Ltd“. Lygiai po metų National Enterprise Board nupirko 43 % Sinclair Radionics akcijų už £650 000. Nenorėdamas dalintis bendrovės kontrole, Sinkleris įkalbino Chris Curry, kuris dirbo „Sinclair Radionics“ nuo 1966 ir buvo labai svarbi asmenybė, pereiti dirbti į jo naują kompaniją.

Sinclair Instruments sukūrė Wrist Calculator (skaičiuotuvą, kurį buvo galima nešioti ant riešo) tam, kad surinktų apyvartinių lėšų. Produktas netikėtai tapo komerciškai sėkmingas. 1977 liepą kompanija buvo pervadinta į „Science of Cambridge Ltd“. Daugmaž tuo metu Ian Williamson parodė Chris Curry kompiuterio prototipą, kuris buvo paremtas National Semiconductor SC/MP procesoriumi ir dalimis, paimtomis iš kai kurių ankstesnių Sinklerio skaičiuotuvų. Curry buvo sužavėtas ir paskatino Sinklerį pritaikyti jį kaip naują produktą. Buvo pasiektas susitarimas su Williamson, tačiau kontraktas niekada nebuvo pasirašytas. National Semiconductor pasiūlė perprojektuoti kompiuterį taip, kad jis naudotų tik jų komponentus, ir pasiūlė vykdyti jų gamybą.

Science Of Cambridge[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sinclair Oxford 300 skaičiuotuvas

Science Of Cambridge pristatė mikrokompiuterio komplektą 1978 birželį, pavadinę jį MK14. Jis buvo paremtas SC/MP procesoriumi. 1978 liepą jau buvo vykdomas asmeninio kompiuterio projektas. Kai Sinkleris suprato, kad NewBrain (asmeninis kompiuteris, projektuojamas „Sinclair Radionics“ kompanijos) negalės būt parduodamas pigiau nei £100, kaip jis iš pradžių numatė, savo mintis permetė į ZX80. 1979 gegužę Džimo Vestvudo (Jim Westwood) Science Of Cambridge bendrovėje pradėtas ZX80 projektas buvo pristatytas 1980 vasarį už £79,95 surenkamąja forma ir už £99,95 pilnai sukomplektuotas. Lapkritį Science Of Cambridge buvo pervadintas į „Sinclair Computers Ltd“.

Sėkmė ir vėliau nuosmukis: 1981-1986[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Asmeniniai kompiuteriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1981 kovą „Sinclair Computers Ltd“ buvo pervadinta į „Sinclair Research Ltd“ ir buvo išleistas ZX81 už £49,95 surenkamąja forma ir £69,95 pilnai sukomplektuotas, pristatomas paštu. 1982 kovą „Sinclair Research“ pasiekė £8,55 milijonų pelną bei £27,17 milijonų apyvartą, įskaitant £383 000 vyriausybės dotacijas už plokščio ekrano technologiją.

1982 balandį pristatytas ZX Spectrum, komerciškai sėkmingiausias Sinklerio kompiuteris, už £125 su 16kB RAM ir už £175 su 48 kB operatyvia atmintimi. Per dvejus metus buvo parduota daugiau nei milijonas ZX Spectrum kompiuterių. Jis buvo sumušęs visus pardavimo rekordus dešimt metų į priekį.

Timex Sinclair 1000, JAV ZX81 variantas

1982 vasarį Timex korporacija įsigijo licenciją gaminti ir parduoti Sinclair kompiuterius JAV Timex Sinclair vardu. Liepą Timex išleido TS1000 (amerikietišką ZX81 versiją). 1983 Spectrum buvo pristatytas Consumer Electronics parodoje Las Vegase. Rugsėjį buvo išleistas TV80 kišeninis televizorius su plokščiu ekranu. Tai buvo komercinė nesėkmė, tebuvo parduota 15000 vienetų ir nebuvo padengti £4 milijonai gamybos išlaidų.

1983 pabaigoje Timex nusprendė atsisakyti Timex Sinclair sumanymo, dėl to, kad nepavyko perlaužti JAV rinkos taip, kaip buvo tikėtasi. Pardavimų sėkmei sutrukdė didelė konkurencija. Tačiau Timex kompiuteriai dar keletą metų buvo gaminami ir parduodami kitose šalyse. Tarp jų žinomiausia Timex Portugal, kurie išleido patobulintas TS 2048 ir TS 2068 versijas.


1984 sausio 12 buvo pristatytas Sinclair QL, šiek tiek aplenkiant Apple Macintosh pardavimų pradžią. Tai buvo naujas kompiuteris, skirtas verslo rinkai bei kainavo £399. Tačiau galutinis dizainas dar nebuvo pabaigtas. Kompiuterių pristatymas prasidėjo tik balandį. Nors buvo gauta 13 000 užsakymų, tačiau iš pradžių tik keli šimtai vienetų pasiekė užsakovus. Be to, QL kentėjo tiek nuo aparatūros, tiek nuo programinių problemų. Pilnai veikiančios sistemos atsirado tik vasaros pabaigoje ir dėl šios priežasties „Sinclair Research“ buvo sukritikuota britų reklamos priežiūros asociacijos. Nors dar rudenį Sinkleris oficialiai prognozavo, kad Sinclair QL pasieks milijoną pardavimų, tačiau prognozės nepasitvirtino ir 1985 vasarį gamyba buvo sustabdyta dėl paklausos trūkumo. Šiuo kompiuteriu vienu metu naudojosi ir Linus Torvalds, Linux kūrėjas.

Tarp 1981-1988 Sinclair taip pat sukūrė įvairią periferiją kompiuteriams: spausdintuvus, atminties praplėtimo modulius, vairalazdes ir kt. Išorinė atmintis paprastai buvo kasetės, kas buvo įprasta tos eros laikais. Užuot naudojęs laisvai pasirenkamą diskelių skaitytuvą, Sinkleris nusprendė siūlyti savo sistemą, ZX Microdrive – juostinius kartridžus, kurie buvo gana nepatikimi. Tai buvo pagrindinė atmintis ir Sinclair QL kompiuteriuose.

1984 spalį prekyboje pasirodė ZX Spectrum+. Tai buvo rekonstruotas ZX Spectrum su plastikine klaviatūra. Prekybininkai sukaupė dideles jų atsargas prieš Kalėdinę prekybą, tikėdamiesi didelių pardavimų, tačiau parduotų kompiuterių skaičius nepateisino vilčių. Dėl šios priežasties prekybininkai neužsakinėjo daugiau kompiuterių ir „Sinclair Research“ pelnas iš užsakymų kitų metų sausį pavojingai smuko. Spectrum+ turėjo tokias pačias specifikacijas kaip ir originalus modelis. Atnaujintas Spectrum, ZX Spectrum 128, pasirodė Ispanijoje, pristatytas ispaniškos „Investronica“ firmos. 1986 šis modelis atsirado ir Didžiojoje Britanijoje, tikriausiai siekiant uždirbti pinigų.

Sunkumai ir kompiuterių verslo pardavimas Amstrad[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1985 sausį Sinkleris išleido „FM Wristwatch Radio“, LCD rankinį laikrodį su integruotu radijo imtuvu. Antena buvo integruota į dirželį, o elementas paslėptas po sąsaga. Taip tikriausiai buvo bandyta subalansuoti laikrodžio svorį. Laikrodis turėjo keletą naudojimo problemų ir niekada nebuvo masiškai gaminamas, todėl yra vienas rečiausių Sinlcair produktų.

Sinclair C5

Seras Klaivas domėjosi elektrinėmis transporto priemonėmis ir 1980-ų pradžioje dirbo prie vienvietės „asmeninės“ transporto priemonės. 1983 Sinkleris įsteigė „Sinclair Vehicles Ltd“ (leisdamas „Sinclair Research“ koncentruotis į elektroniką) ir 1985 sausio 10 pristatė Sinclair C5 elektroninę transporto priemonę. Elementais maitinama priemonė išsprendė aplinkos teršimo problemas ir buvo gana įperkama, kainavo £399. Tačiau tai tapo komercinė katastrofa, buvo parduota vos 17 000 vienetų, o Sinclair patyrė £7 milijonus nuostolių, tai privedė prie „Sinclair Vehicles“ likvidacijos vėliau tais pačiais metais. C5, QL ir TV80 nesėkmės pakirto investuotojų pasitikėjimą Sinkleriu.

1985 gegužės 28 Sinkleris paskelbė, kad norėtų surinkti papildomus £10-£15 milijonų svarų sterlingų Sinclair Research restruktūrizacijai. Prarastas pasitikėjimas kompanija šių tikslų įgyvendinimą padarė neįmanomą. 1986 bendrovė pardavė visą kompiuterinių produktų asortimentą ir prekinį „Sinclair“ vardą Amstrad kompanijai. Sandoris nepalietė pačios įmonės, tik jos vardą ir produktus.

1986-1992 laikotarpis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Cambridge Computer Z88

Po sandorio su „Amstrad“ „Sinclair Research“ tapo holdingo kompanija, apimanti elektronikos ir kitus sektorius. Tarp jų buvo įsteigtos trys įmonės: Anamartic Ltd, projektavusi, vysčiusi ir pardavinėjusi atminties ir procesoriaus produktus, pagamintus pagal wafer - scale integration (WSI) technologiją; Shaye Communications, plėtojusi produktus telekomunikacijai; Cambridge Computer, kūrusi kompiuterines technologijas ir satelitines lėkštes.

1987 Cambridge Computer išleido delninio ir nešiojamo kompiuterių stiliaus Z88 kompiuterį. Jo pardavimai, palyginus su ankstesniais Sinklerio kompiuteriais buvo tik vidutiniškai sėkmingi. Vėliau ši kompanija dar išleido ir kompaktiškas televizijos lėkštes.

Per šiuos metus „Sinclair Research Ltd“ kasmet paprastai patirdavo nuostolius, iki 1990-ų įmonėje teliko trys darbuotojai, įskaitant patį Klaivą Sinklerį. Negalėdama surinkti pakankamo kapitalo bendrovė pardavė Cambridge Computer S.C.I. kompanijai, taip pat atsisakė visų investicijų Shaye Communications kompanijoje.

1992-dabar[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kompanija egzistuoja iki šiol, tačiau kiek kitokia forma nei anksčiau. Nuo 1992 iki 1996 metų Sinclair Research kasmet patirdavo nuostolius [1] (tolimesnių metų duomenų nėra). Tai pradėjo kelti nerimą investuotojams, nes Sinkleris naudojo savo asmeninius pinigus išradimų kūrimo išlaidoms padengti. Iki 1997 dirbo vos trys darbuotojai, o vėliau Sinkleris liko vieninteliu savo kompanijos darbuotoju.

1992 metais pristatytas Zike elektrinis dviratis. Tačiau jų buvo parduota tik apie 2000 vienetų ir produktas tapo dar viena komercine nesėkme. 1994 balandžio 28 išleistas Zeta – įrenginys, tvirtinamas prie priekinio dviračio rato ir su elektrinio motoro pagalba didinantis važiavimo greitį. Jų buvo parduota daugiau nei 15 000 vienetų. 1997 pasirodė patobulinta Zeta II įrenginio versija, 2000 metais – Zeta III.

1997 birželį Sinclair Research pristatė vieną mažiausių pasaulyje FM bangų Sinclair X1 Button Radio radijo imtuvą. 1999 gegužę pasirodė dar vienas miniatiūrinis AM bangų Z1 Micro AM Radio radijo imtuvas.

2003 buvo pristatytas kartu su Daka Designs sukonstruotas ZA20 Wheelchair Drive Unit motorinis invalidų vežimėlio greitinimo įrenginys. Bendradarbiaujant šioms kompanijoms, buvo išleistas ir SeaDoo Sea Scooter povandeninis skuteris.

2006 liepos 12 prekyboje pasirodė Sinklerio sukurtas sulankstomas A-bike dviratis už 200£. Apie jį buvo paskelbta prieš dvejus metus, 2004.

Nutraukti projektai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • LC3: reiškia Low Cost Colour Computer. 1983 Martin Bergmann kurtas pigus kompiuteris, skirtas žaidimams. Buvo sustabdytas 1983 lapkritį, atiduodant pirmenybę QL kompiuteriui. Buvo suprojektuota daugiaužduotinė operacinė sistema su grafine vartotojo sąsaja.
  • SuperSpectrum: SuperSpectrum turėjo būti Motorola 68008 procesoriumi paremtas asmeninis kompiuteris su integruotais ZX-Microdrive kaupikliais, vairalazde, RS-232 ir ZX net prievadais. Buvo sustabdytas 1982, kai specifikacijos susiliejo su ZX83 (QL).
  • Pandora: tai buvo nešiojamas (portable) kompiuteris su integruotu plokščiu CRT ekranu. Iš pradžių jis buvo suderinamas su ZX Spectrum. Projektas buvo panaikintas po to, kai Amstrad perėmė kompiuterių verslą. Tačiau vėliau idėjos transformavosi į Cambridge Computer Z88 kompiuterį.
  • Loki: šis kompiuteris buvo ZX Spectrum patobulinimas, ketinęs konkuruoti su Commodore Amiga. Amstrad perėmus kompiuterių verslą, du inžinieriai John Mathieson ir Martin Brennan įsteigė Flare Technology, tam, kad pratęstų savo darbą.
  • Janus: egzistuoja šio įrenginio maketo paveikslėlis, tačiau daugiau apie jį nelabai kas žinoma [2].
  • Bob/Florin: pagal Rupert Goodwins, tai buvo projektas skirtas floppy diskelių skaitytuvo gamybai ZX Spectrum kompiuteriui.
  • Tyche: šiuo kodiniu vardu buvo vadinamas „Sinclair QL“ tęsinys ir projektas tęsėsi nuo 1984 iki 1986. Tarp galimų patobulinimų buvo integruotas floppy diskelių skaitytuvas, GEM grafinė aplinka.
  • Proteus: sklido gandai, kad tai galėjo būti nešiojama QL kompiuterio versija, panaši į Pandora.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]