Nakties sargyba (Rembrantas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
„Nakties sargyba“
Menininkas Rembrantas
Metai 1642 m.
Meno kryptis
Medžiagos, technika drobė, aliejus
Matmenys 379,5 × 453,5 cm, 337 kg su rėmu
Miestas (vieta) Amsterdamas, Nyderlandai Nyderlandai
Muziejus Valstybinis muziejus (Rijksmuseum)

Nakties sargyba (ar Naktinė sargyba) – vienas žymiausių olandų dailininko Rembranto (1606–1669) paveikslų, vaizduojantis Amsterdamo civilinės sargybos narius.

Apie paveikslą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sukurti grupinį Amsterdamo civilinės sargybos narių portretą Rembrantas buvo užsakytas tikriausiai 1639 m. Paveikslas baigtas 1642 m. ir iškabintas Amsterdamo civilinės sargybos arkebuzininkų gvardijos salėje. Jis buvo bendro Amsterdamo civilinės sargybos būstinės dekoravimo dalis, prie kurio prisidėjo kiti dailininkai (pavyzdžiui, Bartolomėjus van der Helstas). Tikrasis paveikslo pavadinimas nežinomas. Jis spėjamas iš kapitono Frans Banninck Cocq albumo, kuriame pieštas paveikslo eskizas su pastaba: „Paveikslo eskizas … kuriame ponas Purmerlantas kapitonas duoda įsakymus leitenantui, ponui Vlardingenui, išžygiuoti su savo būriu.“ Paveikslas pavadinimą „Naktinė sargyba“ įgavo XIX a. pradžioje dėl to, kad buvo nuo laiko ir dėl vėliau uždėto papildomo lako sluoksnio labai patamsėjęs – buvo manoma, kad paveiksle vaizduojama nakties scena. Po 1945-46 m. atliktos restauracijos ir valymo paaiškėjo, kad paveikslo scenos veiksmas vyksta dieną, sargybos būriui išeinant iš pastato sienos šešėlio į ryškią saulės šviesą. XVIII a. pradžioje paveikslas buvo apkirptas ir neteko dviejų kompozicijos figūrų dešinėje perkeliant jį iš Amsterdamo civilinės sargybos į miesto rotušę tam, kad tilptų naujoje erdvėje.

Paveiksle vaizduojami Amsterdamo civilinės sargybos nariai, besiruošiantys išžygiavimui iš savo būstinės. Paveikslo centre vaizduojamas kapitonas Frans Banninck Cocq juodais drabužiais su raudona juosta, duodantis nurodymus leitenantui Willem van Ruijtenburch geltonais drabužiais. Paveikslas turėjo būti grupinis civilinės sargybos narių portretas, tačiau individualius portretus nustelbia bendra veiksmo kompozicija. Tikriausiai dėl to Rembrantas vėliau paveiksle nutapė ovalinį skydą arkoje, kuriame nurodytas dalyvių vardų sąrašas.

Kiekvieno iš paveikslo veikėjų poza yra skirtinga ir visi jie žiūri skirtingomis kryptimis. Vėliavnešys vaizduojamas pradedantis kelti vėliavą, kai kurie veikėjai dalyvauja tarpusavio pokalbyje. Vyrai su šalmais ir skrybėlėmis yra su kardais ir ietimis. Kai kurie su skydais. Keletas veikėjų vaizduojami paimančiais atremtas ietis prie sienos. Kairėje, pirmame plane pavaizduotas bėgantis berniukas su jam per dideliu šalmu ir tuščiu parako ragu. Raudonai apsirengęs muškietininkas prie jo užtaiso šautuvą. Iškart už kapitono nusisukęs vaizduojamas kareivis, keliantis šautuvą. Už kapitono ir leitenanto esantis vyras bando ranka pamatuoti šautuvo šūvio kampą. Šautuvo galas su liepsnos žyme matomas prie pat leitenanto skrybėlės plunksnos. Už leitenanto, dešiniau matomas vyras išpučia panaudotą paraką iš šautuvo. Dešinėje būgnininkas išbando būgną ir tuo išgąsdina šunį. Paveiksle yra dvi moterų figūros. Viena su aukso spalvos rūbais ir gėrimo ragu gerai matoma, kita yra iškart už jos, beveik nematoma.

Paveikslas laikomas Rembranto šedevru, kuriame chiaroscuro panaudojimas, šviesos efektai, veikėjų gestūros, spindintys metaliniai objektai ir drabužių spindesys yra aukščiausio meninio atlikimo lygio. Paveikslas susilaukė daug interpretacijų, spėjamos įvairios jo simbolinės reikšmės. Kartu paveikslas labai realistiškai vaizduoja kasdieninę to meto Amsterdamo civilinės sargybos rutiną.

Paveikslo fragmentai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]