Monster

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Monster
Monster.JPG
Žanras Detektyvas, drama, siaubo
Manga
Autorius Naoki Urasawa
Leidėjas Japonija Shogakukan
KanadaJungtinės Amerikos Valstijos Viz Media
Serializuota  Big Comic Original
Leidimo metai 1994 m. gruodis –
2001 m. gruodis
Tomų sk. 18 (162 skyriai)
Romanas: Another Monster
Autorius Naoki Urasawa
Leidėjas Japonija Shogakukan
Išleidimo data 2002 m.
Tomų sk. 2 (31 skyrius)
TV anime
Režisierius Masayuki Kojima
Studija Madhouse
Kanalas Japonija NTV
Rodymo laikotarpis 2004 m. balandžio 6 d. –
2005 m. rugsėjo 27 d.
Serijų sk. 74

Monster (jap. モンスター = Monsutā) – japonų manga komiksai, parašyti ir iliustruoti Naoki Urasavos. Leidyklos „Shogakukan“ žurnale „Big Comic Original“ publikuoti nuo 1994 iki 2001 m., vėliau perleisti į 18 tomų. Istorija sukasi aplink Kendzo Tenmą, japonų kilmės chirurgą, gyvenantį Vokietijoje, kurio gyvenimas patampa tikru sąmyšiu po to, kai jis įsitraukia į skandalingų įvykių, susijusių su jo buvusiu pacientu Johanu Lybertu, kuris, kaip vėliau paaiškėja, yra pavojingas psichopatas, sūkurį.

Vėliau Urasava parašė ir iliustravo romaną „Another Monster“, kuris atpasakoja manga komiksų įvykius tyrimų reporterio požiūriu. Romanas išleistas 2002 m. Manga studijos „Madhouse“ buvo adaptuota į 74 serijų anime televizijos serialą, NTV kanalu rodytą nuo 2004 m. balandžio iki 2005 m. rugsėjo. Jį režisavo Masajuki Kodžima, scenarijų parašė Tacuhiko Urahata (Tatsuhiko Urahata), veikėjų dizainą sukūrė Kitaro Kosaka. Šiaurės Amerikoje anglų kalba komiksus perleido „Viz Media“ leidykla. „Monster“ manga pelnė meistriškumo prizą pirmajame Japonijos medijų menų festivalyje 1997 m.,[1] trečiąjį Osamu Tedzuka kultūros apdovanojimą 1999 m.[2] ir 46-ąjį Shogakukan manga apdovanojimą 2000 m.[3]

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

1986 metai. Dr. Kendzo Tenma yra jaunas japonų kilmės gydytojas, dirbantis Eislerio memorialinėje ligoninėje Diuseldorfe. Atrodo, kad patyręs smegenų chirurgas turi viską ko tik gali geisti: potencialų paaukštinimą netolimoje ateityje; ligoninės direktoriaus Udo Heinemano palankumą; Heinemano dukra Eva yra jo sužadėtinė. Tačiau Tenma piktinasi tuo, kaip pacientai ligoninės yra diskriminuojami dėl gydymo ir imasi tai pakeisti, kuomet po kraupių žudynių į ligoninę atvežami identiški dvyniai Johanas ir Ana Lybertai. Berniuko galvoje yra šautinė žaizda, o jo dvynė sesuo ištikta šoko ir temurma apie žudymą. Kiek vėliau į ligoninę atvežamas Diuseldorfo meras. Tenma nusprendžia vietoje jo operuoti Johaną. Šis išgyvena, bet miršta meras Riodekeris, o Tenma praranda savo užsitikrintą socialinę padėtį ir Evą. Tačiau direktorius Heinemanas ir kiti gydytojai, užėmę Tenmos pareigas, paslaptingai nužudomi, o abu vaikai pradingsta. Policija įtaria Tenmą, kadangi jam toks įvykių posūkis yra į naudą. Tačiau jie neturi jokių įrodymų ir gali jį tik apklausti.

Prabėga devyneri metai. Tenma jau eina vyriausiojo chirurgo pareigas Eislerio ligoninėje. Tenmos išgelbėtas mašinos partrenktas nusikaltėlis Junkersas išveblena, kad regėjo „pabaisą“. Tenma su Junkersu bendrauja maloniai ir šis atsako tuo pačiu. Vieną vakarą begrįžtąs ligoninėn nešinas laikrodžiu kaip dovana Junkersui, Tenma prie jo palatos durų randa negyvą sargybinį, o jo palatą tuščią. Nusekęs pėdsakais iki pusiau užbaigto pastato statybų aikštelės, esančios netoli ligoninės, Tenma pamato, kad Junkersui į galvą įsmeigtas pistoletas. Susirūpinęs Tenmos gyvybe, Junkersas įspėja jį nesiartinti ir maldauja bėgti šalin. Tenma atsisako ir netrukus išvysta vyrą, laikantį pistoletą, kuris, pasirodo, yra Johanas Lybertas, berniukas, kuriam prieš devynerius metus Tenma išgelbėjo gyvybę. Nepaisant Tenmos bandymų įtikinti to nedaryti, Johanas nušauna Junkersą, teigdamas Tenmai, kad šis niekada neįstengs nužudyti žmogaus, kuriam išgelbėjo gyvybę. Tai taręs jis išnyksta nakties tamsoje, o Tenma lieka klūpoti per daug sukrėstas šoko ir neįstengia jo sulaikyti.

Po šio įvykio policija vėl įtaria Tenmą, ypač Bundeskriminalamt (BKA; 'Federalinis kriminalinės policijos biuras') inspektorius Lungė. Tenma nusprendžia surasti kuo daugiau informacijos apie Johaną. Netrukus jis išsiaiškina, kad berniuko sesuo (dabar vardu Nina) gyvena laimingą gyvenimą su savo įtėviais; vieninteliai jos praeities šešėliai yra kartais ją kamuojantys košmarai. Tenma spėja surasti Niną jos gimtadienio dieną pirmiau už Johaną, tačiau jis nužudo jos įtėvius. Galiausiai Tenma išsiaiškina šios „pabaisos“ kilmę aplankęs Rytų Vokietijoje veikusią „511 Kinderheim“ našlaičių prieglaudą, kurioje psichologinio eksperimento metu buvo bandoma slapta išugdyti tobulus kareivius, bei perskaitęs iš Čekijos Respublikos kilusio knygų vaikams rašytojo kūrinius, naudotus eugenikos eksperimentuose. Tenma taip pat išsiaiškina šios „pabaisos“ padarytų žiaurumų mastą ir prisiekia ištaisyti klaidą, kurią padarę išgelbėjęs Johanui gyvybę.

Veikėjai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Dr. Kendzo Tenma (Dr. Kenzō Tenma) – pagrindinis istorijos protagonistas. Kendzo Tenma yra japonų kilmės neurochirurgas, dirbęs Eislerio memorialinėje ligoninėje Diuseldorfe. Dėl savo meistriškų įgūdžių jis greitai užkopė karjeros laiptais, jo gyvenimo socialinė padėtis susiklostė itin puikiai. Tačiau įsivėlęs į įvykių, susijusių su po visą Vokietiją pasklidusiomis žudynėmis, sūkurį, jis tampa pagrindiniu įtariamuoju ir yra persekiojamas policijos, kol pats tuo tarpu bando padaryti galą šioms žudynėms.
 • Johanas Lybertas (Johan Liebert) – pagrindinis istorijos antagonistas ir „pabaisa“, įvardijama šiame kūrinyje. Jo praeities paslaptingumas yra kūrinio siužeto dėmesio centras. Be pabaisos, jis taip pat vadinamas antruoju Hitleriu ar pačiu velniu. Jis teigia mylįs savo seserį ir jaučiąs jai truputį ištikimybės. Jo asmenybė įvairiapusiška: jis charizmatiškas, sumanus, suktas, mokantis manipuliuoti ir apgaudinėti, taip pat gali būti malonus, gailiaširdis ir mylintis vaikus, bet tuo pačiu abejingas ir žiaurus. Savo gabumus jis naudoja kitų manipuliavimui ir jų asmenybių žlugdymui, kančioms ir pražūtims sukelti, dažnai be jokios aiškios baigties. Jo tikslas sukelti pasaulio pabaigą ir likti paskutiniu likusiu gyvu.
 • Nina Fortner/Ana Lybert (Nina Fortner/Anna Liebert) – Johano identiška dvynė sesuo. Nina yra miela, maloni, mylinti, sunkiai dirbanti ir sumani mergina. Ji manė esą turinti laimingą gyvenimą, bet išsiaiškina, kad egzistuoja kraupios jos praeities dalys, kurių ji neprisimena. Iki prasidėjus kraupiems įvykiams Nina studijavo teisę Heidelbergo universitete. Nors Nina iš esmės yra pacifistė, prireikus ji gali pagrasinti (ar net nužudyti), jeigu, jos manymu, tai būtina norint apsaugoti kitus. Ji siekia išsiaiškinti savo praeitį ir taip pat sustabdyti Johaną.
 • Inspektorius Heinrichas Lungė (Inspector Heinrich Lunge) – BKA detektyvas, paskirtas tirti žmogžudysčių ligoninėje ir susijusių įvykių bylą. Jis beprotiškai įsitikinęs, kad Tenma yra pagrindinis įtariamasis ir tiki, kad Tenma išsigalvojo Johaną. Dėl per didelio jo atsidavimo darbui nukenčia jo asmeninis gyvenimas; istorijos eigoje jį palieka jo žmona ir dukra.
 • Dyteris (Dieter) – berniukas, su kuriuo Tenma susiduria beieškodamas Johano. Tenma išsiaiškina, kad berniuką globoja vyras, vardu Hartmanas. Hartmanas berniuką užgaulioja ir augina jį panašiomis sąlygos, kurios naudotos „Kinderheim 511“ našlaičių prieglaudoje, siekdamas berniuką paversti antruoju Johanu. Po to, kai Tenma jį išgelbsti, berniukas prisijungia prie jo kelionės norėdamas sutrukdyti Tenmai tapti žmogžudžiu, nes jį pamilsta. Vėliau Dyteris padeda Ninai jos praeities ieškojime.
 • Eva Heineman (Eva Heinemann) – buvusi Tenmos sužadėtinė ir direktoriaus Udo Heinemano duktė. Ji dedasi nepriklausoma, paviršutiniška, mėgsta nurodinėti ir manipuliuoti, yra rėkli ir reikli. Be kita ko, ji yra negailestinga, pašaipi, nepagarbiai elgiasi su kitais ir nekenčia, kai kas nesigauna, taip, kaip ji nori. Mėgsta kai kas ją lepiną, taip pat neatsisako išlenkti taurelę. Eva kaltina Tenmą dėl to, kaip susiklostė jos gyvenimas, ji nenori, kad Tenma žūtų, veikiau, kad supūtų kalėjime. Tačiau ji taip pat yra ta, kuri gali padėti išteisinti Tenmą, kadangi buvo tos nakties, kai buvo nušautas Junkersas, liudininke ir matė Johaną.
 • Rudis Gilenas (Rudy Gillen) – kriminologas ir vienas iš buvusių Tenmos kursiokų. Jis pagelbėja Tenmai išvengti teisėsaugos ir suteikia naudingos informacijos apie Johaną ir kitus asmenis, su kuriais jis susitinka.
 • Robertas (Roberto) – aukštas, stambus vyras, pavaldus Johanui. Jis žavisi Johanu ir tarnauja jam kaip sargybinis bei samdomas žudikas.
 • Julijus Reichveinas (Julius Reichwein) – psichologas, specializuojantis konsultacijų su sveikstančiais alkoholikais srityje. Jis įsivelia į mįslingų įvykių sūkurį po to, kai vienas iš jo pacientų, privatus detektyvas, žūva tirdamas įvykius, susijusius su Johanu Lybertu. Vėliau Reichveinas tampa Dyterio globotoju, taip pat pagelbsti Ninai, Evai ir kitiems įspręsti iškilusias problemas.
 • Volfgangas Grimeris (Wolfgang Grimmer) – nepriklausomas žurnalistas, tiriantys našlaičių prieglaudos „Kinderheim 511“ istoriją. Pasirodo, jis kadaise taip pat buvo vienas iš tyrimų objektų šioje prieglaudoje. Prieglaudoje jis prarado gebėjimą reikšti jausmus bei išugdė vadinamąją tamsiąją pusę, kuri jam patekus į keblią padėtį paima viršų ir padeda išlikti gyvam. Grimeris prisijungia prie Tenmos paieškų, tiek iš kilnaus tikslo padėti, tiek dėl savų priežasčių.

ir daugelis kitų.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. „Manga Division 1997 (1st) Japan Media Arts Festival Archive“ (japonų). Japonijos kultūros reikalų agentūra. Nuoroda tikrinta 2018-02-06. 
 2. „Tezuka Award Winner Announced“. Anime News Network. 2005-05-10. Nuoroda tikrinta 2013-07-28. 
 3. 小学館漫画賞: 歴代受賞者 (japonų). Shogakukan. Suarchyvuotas originalas 2007-09-29. Nuoroda tikrinta 2007-08-19. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]