Pereiti prie turinio

Kriminologija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Kriminologija – tarpdisciplininis mokslas, kurio tyrimo dalykas iš dalies sutampa su tokių mokslų kaip sociologija, filosofija, pedagogika, psichologija, etnologija ir teisėtyra, teisės mokslai (ypač baudžiamoji teisėtyra, teisinė statistika ir kt).

Kriminologija – tai mokslas apie nusikalstamumą, jo priežastis, padarinius, prevenciją. Tyrinėjami ne tik patys nusikaltimai, bet ir juos darantys asmenys, jų psichinės, psichologinės savybės, socialinė aplinka ir kitos polinkį į nusikalstamumą nulėmusios savybės.

Šakos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Empirinės kriminologijos kūrėjas psichiatras Cesare Lombroso (1835-1909)

Termino „kriminologija" kilmė nėra žinoma. Pirmą kartą sąvoką panaudojo Raffaele Garofalo, 1885 m. publikavęs savo veikalą pavadinimu „Criminologia„. (Bent jau idėjiniu) Klasikinės kriminologijos mokyklos ir apskritai kriminologijos disciplinos pradininku laikomas italas Cesare Beccaria, XVIII a. publikavęs veikalą Dei Delitti e delle Pene („Apie nusikaltimus ir bausmes“), kuriame kaip utilitaristas manifesto forma pasisakė prieš to meto baudžiamąją justiciją, atgyvenusius teisenos metodus kaip kankinimai, bausmes (mirties bausmė) ir kt.), skelbė baudžiamosios teisės humanizmo idėjas, siūlė esamas priemones keisti humaniškesnėmis bei veiksmingesnėmis.

Kriminologija Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Kriminologija Lietuvoje.

Pagrindinės kriminologijos mokslo įstaigos ir struktūros Lietuvoje yra MRU Teisės fakulteto Kriminologijos katedra, VU Teisės fakulteto Baudžiamosios teisės katedra, Teisės instituto Kriminologinių tyrimų skyrius bei Kriminologinių studijų centras (veikiantis prie VU ir TI). Vilniaus universitete nuo 2006 m. vykdomos ES struktūrinių fondų remiamos Tarpkryptinės plečiamosios kriminologijos studijos. Teisės fakultete yra kriminologijos specializacija (vientisųjų teisės studijų programoje). VU Filosofijos fakultete kriminologija studijuojama greta su sociologija.

MRU Teisės fakultete yra dėstomi tokie kursai kaip Kriminologija (dėstoma atskirai bakalauro ir magistro studijose, teisės studijų 2 arba 4 kreditai), Atskirų nusikalstamumo rūšių kriminologinė charakteristika, Deviacijų kriminologinė analizė, Korupcijos kontrolė ir prevencija, Nepilnamečių nusikalstamumas Lietuvoje, Nepilnamečių nusikaltimų ir kitų teisės pažeidimų prevencija, Organizuoto nusikalstamumo prevencija, Socialinių tyrimų metodai kriminologijoje, Šeiminio smurto prevencija, Teisinė nusikaltimų prevencija, Vaiko teisių apsauga, Viktimologija.

Lietuvos kriminologai – profesoriai Genovaitė Babachinaitė, Jurijus Bluvšteinas, Aleksandras Dobryninas, Viktoras Justickis, viktimologai – docentai Ilona Michailovič, Rokas Uscila ir kiti.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]