Mirties angelas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Mirties angelas. Evelyn De Morgan piešinys

Mirties angelas – angelas, nešantis mirtį, pasiglemžiantis žmogaus sielą. Minimas religiniuose tekstuose, sutinkamas meno kūriniuose, vartojamas kaip metafora.

Religijoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mirties angelas, Venecija. Foto Paolo Monti, 1951.

Judaizme mirties angelas – tai angelas, atsiųstas Dievo, pasiimti mirties sulaukusio žmogaus sielos (t. y., atlieka psichopompo funkciją). „Ir tarė Viešpats mirties angelui: stok, parnešk man Mošės sielą. Ir stojo mirties angelas ir išėjo susitikti su Moše. Ir paklausė Mošė: ką čia darai? Ir atsakė mirties angelas Mošei: Dievas dangaus ir žemės, kurio rankoje dvasia visų gyvų būtybių ir siela kiekvieno žmogaus, atsiuntė mane pasiimti tavo sielos“ (midrašas Dvarim raba 11). Kitur mirties angelas siejamas su Šėtonu.

Pasakojama, kad kai mirties angelas (vietomis Šėtonas, vietomis Samaelis) ateina žmogaus sielos, jis nešasi peilį, kurio gale yra trys lašai nuodų. Žmogus, išsigandęs juodo angelo, išsižioja, ir į jo burną suteka lašai, atnešantys mirtį. Pirmas lašas nutraukia gyvenimą, antras – tai mirties tulžis, o trečias užbaigia tai, kas pradėta. Tuos lašus ant peilio galo valdo demonas Niacrinelis, gyvenantis pragare.

Samaelis yra baisus juodas mirties angelas su dantytu peiliu ir ateina tik pas nusidėjėlius. Pas teisiuosius ateina angelas Gabrielis – jo peilis lygus ir nužudo švelniai.

Mirties angelas Carlos Schwabe piešinyje Duobkasio mirtis

Kiti judaizme su mirtimi siejami angelai yra Abadonas ir Azrailas.

Krikščionybėje mirties angelu dažnai įvardijamas arkangelas Gabrelius, kadangi atnešė Marijai žinią apie jos mirtį ir ėmimą į dangų. Taip pat mirties angelais dažnai įvardijami puolusieji angelai.

Mene[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mene mirties angelas dažniausiai vaizduojamas juodas, juodais sparnais, liūdnas. Jo vaizdinys neretai susilieja su giltinės, pavyzdžiui, vaizduojamas angelas su gobtuvu ir dalgiu. Mirties angelo tematika sukurta keletas filmų, kaip mirties metafora naudojamas literatūroje.

Kita[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Mirties angelo“ pravardė pritaikyta eilei žymių istorinių asmenybių, pagarsėjusių žmonių žudymu. Taip vadinti Jozefas Mengelė, Lui Antuanas de Sen Žiustas, Irma Gresė ir kt.