Mieresas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Mieresas
isp. Mieres
      
Miesto gatvė
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė Ispanijos vėliava Ispanija
Regionas Astūrija Astūrijos regionas
Provincija Astūrijos provincija
Gyventojų (2012) 24 228
Altitudė 206 m
Vikiteka Mieresas
Kirčiavimas Mièresas

Mieresas (isp. Mieres) – miestas šiaurės vakarų Ispanijoje, Astūrijoje, 20 km į pietryčius nuo Ovjedo, prie Kaudalio upės. Praeina MadridoChichono geležinkelis ir plentas. Tai svarbus kalnakasybos ir sunkiosios pramonės centras: plėtojama metalo apdirbimo pramonė, juodoji metalurgija, kasybos mašinų gamyba ir remontas. Apylinkėse yra akmens anglių, geležies rūdos, sieros, gyvsidabrio, cinoberio telkinių (daugelis kasyklų uždaryta). Veikia kalnakasybos mokykla.

Mierese stovi XII a. romaninė Šv. Eulalijos bažnyčia, XVIII a. Šv. Kozmo ir Damijono vienuolynas, XVIII a. barokiniai rūmai, rotušė (1862 m.), Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia (1931 m.).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vietovė gyvenama nuo priešistorinių laikų (aplink likę pilkapių, piliakalnių). Nuo II a. pr. m. e. Mieresas buvo romėnų gyvenvietė prie LeonoLugo kelio. Pirmąkart Miereso pavadinimas minimas 857 m. (Astūrijos karaliaus Ordono I dovanojimo akte). Vėlyvaisiais viduramžiais šalia Miereso ėjo piligrimų kelias į Kompostelos Santjagą.

XIX a. Mieresas pradėjo augti kaip anglių kasybos ir metalurgijos pramonės centras. 1934 m. darbininkai aktyviai įsitraukė į revoliucinį judėjimą, o per Ispanijos pilietinį karą palaikė respublikonus.[1] XX a. pab. daugelis kalnakasybos įmonių užsidarė, smarkiai sumažėjo gyventojų.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Mieres. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XV (Mezas-Nagurskiai). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2009