Merkinės herbas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Merkinės herbas – Merkinės miestelio ir seniūnijos heraldinis atributas.

Aprašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mėlyname herbinio skydo lauke sidabrinis šokantis vienaragis, ginkluotas raudonu liežuviu ir auksiniais ragu bei nagomis.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Herbas pirmą kartą patvirtintas 1569 m. gruodžio 7 d., kai kunigaikštis Žygimantas Augustas suteikė miestui Magdeburgo teises. Deja, privilegijos originalas su spalvotu miesto herbu neišliko, tačiau yra žinomas to meto privilegijos nuorašas Lietuvos Metrikoje.

Tų teisių papuošimui ir jų pagausinimui suteikiame ir dovanojame miesto antspaudui vienaragį ir šiame gi mūsų visiems Merkinės gyventojams duotame rašte liepėme aiškesniam parodymui tokį antspaudą ir herbą nupiešti

Lietuvos Metrika. Kn. 48. L.376


Išliko ganėtinai daug kitų Merkinės herbo ikonografijos šaltinių (6 Merkinės miesto antspaudai). Apie herbo spalvas daug byloja 1792 m. Merkinės magistrato herbinis antspaudas. Iš šafiravimo galima spręsti, kad vienaragis yra sidabrinis, o skydo laukas nudažytas mėlynai.

Vienaragis į Merkinės herbą atkeliavo iš Žygimanto Augusto aplinkos, taip pat nuo XVI a. pradžios buvo naudojamas Lietuvos valstybės herbe. Vienaragis pagal to meto sampratą buvo mėnulio ir kunigaikštyčių atributas bei simbolizavo nekaltumą, skaistybę ir buvo Švč. mergelės Marijos atributas. Manoma, kad Merkinės vienaragis buvo susijęs būtent su bažnyčios tradicijomis.

Pagal ikonografinę medžiagą herbą atkūrė dail. Arvydas Každailis. Heraldikos komisija aprobavo 1996 m. sausio 25 d.[1]

Dabartinis herbas patvirtintas 1996 m. vasario 20 d. LR prezidento dekretu.[2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]