Medelynas (Šiauliai)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Portal.svg
Medelynas
MedelynasSiauliai.JPG

Medelynas
Koordinatės 55°58′19″š. pl. 23°18′29″r. ilg. / 55.972°š. pl. 23.308°r. ilg. / 55.972; 23.308 (Medelynas)Koordinatės: 55°58′19″š. pl. 23°18′29″r. ilg. / 55.972°š. pl. 23.308°r. ilg. / 55.972; 23.308 (Medelynas)
Apskritis Šiaulių apskrities vėliava Šiaulių apskritis
Savivaldybė Šiaulių miesto savivaldybės vėliava Šiaulių miesto savivaldybė
Seniūnija Medelyno seniūnija
Gyventojų skaičius 6 200

MedelynasŠiaulių miesto šiaurės vakarų rajonas, 3–5 km nuo miesto centro.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rytine rajono riba eina geležinkelis į Rygą, skiriantis nuo Gubernijos rajono, pietuose ribojasi su Vijoliais, vakaruose ir šiaurės vakaruose rajonas siekia šiaurinį Šiaulių miesto aplinkkelį, vakaruose ribojasi su Kadagyne, šiaurėje su Pakarčiūnais, Vinkšnėnais ir Šiaulių rajonui priklausančiu Bridų gyvenamuoju kvartalu. Rajono rytinė dalis pagal geležinkelį skirta pramonei, likusi teritorija užstatyta mažaaukščiais gyvenamaisiais namais.

Medelyną kerta Vijolės upelis, o šiaurine dalimi prateka Vijolės intakas Švendrelis.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pavadinimas kilęs nuo medelynu vadinto Vinkšnėnų vaismedžių sodininkystės ūkio gyvenvietės. Sodininkystės ūkį sujungus su Bridų kolūkiu gyvenvietė buvo prijungta prie miesto ir nuo 1962 m. pradėjo plėstis, užimdama naujas pamažu naikinamo sodo žemes.

Už aplinkkelio esantis miškas dar ir dabar vadinamas prieš Pirmąjį pasaulinį karą šią miško dalį saugojusio eigulio Bartašiaus vardu. I pasaulinio karo metais prie miško įvyko didelis vokiečių susirėmimas su kazokų būriu. Kazokai iškapojo daug vokiečių pėstininkų. To karo metu tiesiant Šiaulių – Rygos geležinkelį šiame ruože dirbę belaisviai rusai pasipriešino vokiečiams. Už tai vokiečiai Bartašiaus miško pakraštyje sušaudė apie 200 belaisvių.

Infrastruktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rajonas turi labai gerą susisiekimą geležinkeliu, jo rytinėje dalyje yra Gubernijos geležinkelio stotis, turinti keliolika pakrovimo – iškrovimo rampų ir aikštelių bei traukinių formavimo kelių. Daugelis geležinkelių infrastruktūros objektų po 19901995 m. vykusių Gubernijos ir Medelyno rajonuose buvusių įmonių bankrotų neišnaudojami.

Medelyno pietinėje dalyje yra antroji pagal galingumą Šiaulių miesto Birutės vandenvietė, kurioje 2000 m. sumontuoti vandens kokybės gerinimo įrenginiai. Vandenvietėje veikia 33 gręžiniai nuo 180 iki 215 m gylio, kurių bendra galia 32 000 m³ geriamojo vandens per parą.

Medelyne veikia kelios metalo prekybos ir perdirbimo įmonės, prekybiniai sandėliai, tačiau jų susisiekimas su miestu ir aplinkkeliais apsunkintas dėl siaurų gatvių. Planuojama Sodo ir V. Bielskio gatves sujungti su aplinkkeliu. 1990 m. pastatytą AB „Šiaulių energija“ Šiaurinę katilinę, bankrutavus įmonėms, kurių aprūpinimui garu ir šilumos energija ji buvo skirta, 2007 m. rengiamasi užkonservuoti.