Mata Hari

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Mata Hari
1906 m. atvirlaiškis su Mata Hari
Gimimo vardas Margaretha Geertruida Zelle
Gimė 1876 m. rugpjūčio 7 d.
Leuvardenas, Nyderlandai
Mirė 1917 m. spalio 15 d. (41 metai)
Vensenas, Prancūzija
Tautybė olandė
Sutuoktinis (-ė) Rudolf John MacLeod (1895–1903)
Vaikai Norman-John MacLeod
Jeanne-Louise MacLeod
Veikla šokėja, modelis, kurtizanė, numanoma šnipė
Vikiteka Mata Hari

Margareta Gertrūda Zelė (Margaretha Geertruida Zelle; 1876 m. rugpjūčio 7 d. – 1917 m. spalio 15 d.), geriau žinoma slapyvardžiu Mata Hari – Nyderlandų šokėja, modelis, kurtizanė, apkaltinta šnipinėjimu ir I pasaulinio karo metais sušaudyta.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė olandų šeimoje Leuvardene, pasiturinčio verslininko šeimoje. Tačiau verslas bankrutavo, tėvai išsiskyrė. Mokėsi būti darželio auklėtoja, gyveno su patėviu, vėliau pas dėdę. Būdama 18-os Margareta ištekėjo už Rytų Indijų kompanijos armijos kapitono Rudolfo Makloido. Jiedu persikėlė į Malango miestą Javoje, susilaukė dviejų vaikų. Ten Margareta susidomėjo vietinėmis šokių tradicijomis. Jos santuoka buvo nesėkminga, abu vaikai mirė. 1902 m. ji grįžo į Nyderlandus, o 1907 m. pora oficialiai išsituokė.

1903 m. Margareta išvyko į Paryžių, kur pradžioje vaidino cirke, vėliau tapo modeliu. 1905 m. ji pradėjo egzotinių šokių šokėjos karjerą, prisistatydama kaip Mata Hari (iš indoneziečių kalbos – „Saulė“, pažodžiui – „dienos akis“). Ji dažnai šokdavo rytietiškus šokius, vaidino indų dievybes, susilaukė didelio Prancūzijos aukštuomenės dėmesio. Vėliau, po 1910 m., atsirado ne viena Mata Hari pamėgdžiotoja, o jos populiarumas blėso.

Prasidėjus I pasauliniam karui Nyderlandai liko neutralūs, todėl Mata Hari, kaip jų pilietė, galėjo keliauti laisvai. Jos kelionės bei pažintys su įtakingais asmenimis sukėlė įtarimą ir 1916 m. Anglijoje ji buvo sulaikyta. Ji prisipažino esanti Prancūzijos agentė, bet buvo paleista. 1917 m. Vokietijos atašė Madride pranešė Berlynui apie naudingą agento H-21 veiklą. Prancūzai, pagavę šį radijo pranešimą, nusprendė, kad agentas H-21 yra Mata Hari. Tais pačiais metais ji buvo suimta Paryžiuje ir apkaltinta šnipinėjimu Vokietijai. Kaip įrodymas pateiktas jos kambaryje rastas slaptas rašalas. Mata Hari kaltę neigė, sakė esanti tik šokėja. Ji buvo nuteista ir spalio 15 d. sušaudyta.

Ar Mata Hari buvo agentė, tebelieka nežinoma. Keliama versija, kad Prancūzija ją pasirinko kaip atpirkimo ožį dėl savo nesėkmių kare. Taip pat nėra žinomas jos kūno likimas. Jis turėjo būti perduotas Paryžiaus anatomijos muziejui, bet iš ten dingęs.

Mata Hari vėliau tapo femme fatale sinonimu, apie ją sukurta keletas filmų ir knygų.