Mary Cassatt

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Merė Kasat
angl. Mary Cassatt
„Merės Kasat portretas“ (aut. Edgaras Dega, apie 1880-1884 m.)
Gimė 1844 m. gegužės 22 d.
Mirė 1926 m. birželio 14 d. (85 metai)
Tautybė amerikietė
Veikla tapytoja, grafikė
Sritis Impresionizmas
Vikiteka Mary Cassatt

Merė Kasat (angl. Mary Stevenson Cassat, 1844 m. gegužės 22 d. – 1926 m. birželio 14 d.) − JAV tapytoja ir grafikė, daugiausiai kūrusi Prancūzijoje, susijusi su XIX a. Paryžiaus impresionistų grupe. Geriausiai žinoma paveikslais, kuriuose vaizduojami vaikai ir motinos su vaikais.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Merė Styvenson Kasat gimė 1844 m. gegužės 22 d. JAV Alegeinio mieste (dabar Pitsburgo dalis) pasiturinčioje giminėje. Jos tėvas buvo bankininkas. Vaikystę M. Kasat praleido sodyboje prie Lankasterio miesto (Pensilvanija), po to gyveno Filadelfijoje. 1851−1855 m. M. Kasat su šeima keliavo po Europą ir lankė mokyklas Paryžiuje, Heidelberge ir Darmštade. Grįžusi į JAV šeima apsistojo Filadelfijoje. 1860−1864 m. M. Kasat mokėsi Pensilvanijos vaizduojamųjų menų akademijoje Filadelfijoje. 1865 m. ji išvyko į Europą, kur gyveno iki gyvenimo pabaigos, išskyrus keturis sugrįžimus į JAV (1870−71, 1875, 1898 ir 1908 m.). Prancūzijoje jos mokytojais buvo akademiniai dailininkai Žanas Leonas Žeromas ir Tomas Kutiūras bei kiti. 1870 m. M. Kasat grįžo į JAV prasidėjus Prancūzijos-Prūsijos karui. Kitais metais iškeliavo į keliones po Italiją ir Ispaniją, apsilankė Nyderlanduose ir Belgijoje, išvystė senųjų dailės meistrų įtakotą dailės stilių, kuris rodė taip pat ir susipažinimą su Gustavo Kurbė bei Eduaro Manė kūryba.

1874 m. M. Kasat grįžo į Paryžių, kur prie jos prisijungė sesuo Lidija. Dailininkė susipažino su Edgaro Dega kūryba, kuri, pasak M. Kasat, pakeitė jos gyvenimą. Jos kūriniai buvo atmesti Paryžiaus oficialaus Salono parodos žiuri. 1879 m. E. Dega kvietimu M. Kasat dalyvavo Paryžiaus impresionistų grupės parodoje ir vėliau dar trijose iš keturių impresionistų parodų, įskaitant paskutinę, įvykusią 1886 m. Dailininkės potėpiai tapo laisvais ir nerūpestingais, paletė pašviesėjo. Ji susidraugavo su Berta Morizo, ją taip pat paveikė O. Renuaro tapyba. Daugiausiai M. Kasat vaizdavo žmones kasdieninės veiklos aplinkoje. 1880-ųjų pabaigoje jos stilius pasikeitė, vaizduojamų figūrų formos tapo aiškių kontūrų, solidesnės. Tuo metu M. Kasat mėgstama kūrybos tema tapo motinos su vaiku. Ji palaikė ryšius su keliaujančiais JAV dailininkais, tarp kurių Džeimsas Vistleris ir Džonas Singeris Sardžentas, tačiau stengėsi laikytis atokiau nuo JAV dailininkų kolonijos Paryžiuje. Dailininkė buvo paveikta japoniškų estampų, ką ypač rodo jos grafikos kūriniai, daugiausiai ofortai, kartais kombinuoti su akvatintu ir sausosios adatos technikos grafika. Po 1890 m. pamatytos stambios japonų grafikos parodos Paryžiuje, M. Kasat sukūrė 10 spalvotų grafikos kūrinių seriją.

1893 m. prancūzų impresionistų meno dileris Polis Diuran-Riuelis surengė stambią M. Kasat retrospektyvinę parodą savo galerijoje Paryžiuje, 1895 m. suorganizavo parodą Niujorke. 1894 m. ji įsigijo XVII a. dvarą Le Mesnil-Théribus kaimo vietovėje (Uaza) apie 40 mylių šiauriau Paryžiaus, kurioje gyvendavo vasaromis. Žiemomis keliaudavo į pietus ir viena tokia kelionė 1910 m. į Egiptą paveikė jos sveikatą. Be būsto Paryžiuje ir dvaro Prancūzijos šiaurėje M. Kasat 1912−1924 m. išlaikė vilą Grase Prancūzijos pietuose. M. Kasat paskutinį gyvenimo dešimtmetį buvo pažeisto regėjimo (katarakta). Ji mirė 1926 m. birželio 14 d. savo dvare Le Mesnil-Théribus vietovėje, kur ir palaidota. 1904 m. M. Kasat buvo apdovanota Prancūzijos valstybiniu Garbės Legiono ordinu. Ji buvo viena iš nedaugelio moterų-tapytojų, kuri pasiekė tarptautinio žinomumo gyvenimo metu tais laikais. Stambios jos paveikslų ir piešinių kolekcijos sukauptos Vašingtono nacionalinėje dailės galerijoje (bent 121 vnt.[1]) ir Filadelfijos dailės muziejuje (bent 82 vnt.[2]). Merė Kasat gyvenimo metu padėjo patarimais perkant paveikslus Europoje pasiturintiems JAV kolekcionieriams, ypač jos draugų Havemeyer šeimai (daug šių kūrinių, daugiausiai atliktų prancūzų impresionistų ir realistų, vėliau buvo padovanoti Metropoliteno meno muziejui).

Kūrinių galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • The Oxford Dictionary of American Art and Artists. Red. Ann Lee Morgan. Oxford University Press, USA, 2007, p. 77-79
  • Gaze, Delia. Dictionary of Women Artists: Artists, J-Z. Taylor & Francis, 1997, p. 366-371
  • Encyclopaedia Britannica