Maria Gaetana Agnesi

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Maria Gaetana Agnesi
Maria Gaetana Agnesi
Gimė 1718 m. gegužės 16 d.
Milanas
Mirė 1799 m. sausio 9 d. (80 metų)
Tautybė italė
Sritis Matematika
Įstaigos Bolonijos universitetas
Žinomas už Agnesi ragana kreivė

Maria Gaetana Agnesi (g. 1718 m. gegužės 16 d. – m. 1799 m. sausio 9 d.) – Italijos matematikė ir filosofė. M. G. Agnesi parašė pirmąją knygą, kurioje diskutuojama apie diferencialų ir integralų skaičiavimus. Ji taip pat buvo Bolonijos universiteto garbės narė.

Sulaukusi tik devynerių metų matematikė skelbė mokslinius straipsnius. Be gimtosios italų kalbos, M. G. Agnesi dar kalbėjo graikiškai, vokiškai, prancūziškai, ispaniškai ir hebrajiškai.

Paskutinius savo gyvenimo dešimtmečius A. G. Agnesi praleido studijuodama teologiją ir vykdydama labdaringą veiklą. Labdaringa veikla vėliau išsiplėtė, kadangi ji savo namuose įsteigė ligoninę, kurioje gydė vargšus[1].

Sesuo Maria Teresa Agnesi Pinottini – Italijos klavesinininkė bei kompozitorė.

Agnesi ragana[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Knygoje „Instituzioni analitiche“ M. G. Agnesi aprašė kubinę funkciją, kurią 1703 m. pirmasis įvedė Luigi Guido Grandi. Tiek Agnesi, tiek Grandi apibūdino šią kreivę kaip „versiera“ (liet. besisukančią).[2] Pavadinimas Agnesės ragana atsirado kiek vėliau, vertėjui John Colson neteisingai į anglų kalbą perskaičius žodį la versiera kaip l’avversiera itališkai reiškiantį ragana.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Alic, Margaret (1986). Hypatia's Heritage. 124 Shoreditch High Street: The Women's Press. p. 138. ISBN 0-7043-3954-4.{{cite book}}: CS1 priežiūra: location (link)
  2. „Agnesi ragana“. rtn.elektronika.lt. Nuoroda tikrinta 2024-02-05.