Manhva

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vienas pirmųjų manhva paveikslėlių, datuojamas 1908 m.

Manhva (kor. 만화 'komiksai', taip pat 한국 만화 'korėjietiški komiksai') – plačiai paplitęs terminas Vakaruose, skirtas apibūdinti korėjietiškiems komiksams ir piešinėliams. Už Korėjos ribų terminas paprastai vartojamas kalbant apie komiksus iš Pietų Korėjos.[1]

Korėjietiškų komiksų vaizdavimui įtaką padarė dramatiška šiuolaikinės Korėjos istorijos raida, dėl ko radosi didžiulė komiksų žanrų ir formų įvairovė, tarp jų ir į manga panašus mainstream stilius. Savito stiliaus korėjietiškų komiksų galima išvysti komiškose leidinių piešinių serijose, meniškuose kūriniuose ir internetinių komiksų serijose.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Manhva ištakos siekia klasikinės kinų dailės menus. Senovės dailės piešiniai, korėjiečių raštas, romanai ir poemos davė pradžią korėjietiškiems komiksams.

Pirmieji šiuolaikiniai korėjietiški komiksai atsirado apie 1909 m. vieno pirmųjų laikraščių korėjiečių kalba Daehan Minbo pirmajame puslapyje, o nuo XX a. 3-iojo dešimtmečio komiškos ir satyrinės piešinėlių serijos paplito ir kituose leidiniuose. Tačiau jau dešimtmečio pabaigoje šių piešinių gamyba ir platinimas buvo nutrauktas Korėjoje įsivyravus japonų valdžiai.

Manhva vėl imta platinti, daugiausia kaip propagandos priemonę prieš vaikus, po Antrojo pasaulinio karo į dvi dalis jau susiskaldžiusioje Korėjoje. Vėliau sekęs manhva augimo bumas XX a. 7-ojo dešimtmečio pab. buvo pristabdytas karinės vyriausybės, kuri manhva pramonę prižiūrėjo iki pat 9-ojo dešimtmečio pab. Tuo laikotarpiu daugiausia platinti komiksai su juokingomis istorijos vaikams ir su istorinėmis dramomis – suaugusiesiems.

Po Pietų Korėjos demokratizacijos 1987 m. manhva įtaką pradėjo daryti iš Japonijos atvežti manga komiksai. XXI a. korėjietiški komiksai sulaukė populiarumo vakarietiškose rinkose.

Bruožai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Manhva skaitymo pavyzdys

Manhva, priešingai nei japoniški manga komiksai, skaitomi iš kairės į dešinę, nes tokia yra korėjiečių rašto skaitymo kryptis.

Manhva savo žanrų įvairove panašūs į manga, kur žanrai skirstomi pagal amžiaus ir lyčių kategorijas. Sunjeong manhva skirti mergaitėms ar merginoms (plg. shōjo manga), sonyeon manhva – berniukams ar vaikinams (plg. shōnen manga) ir seongin manhva – suaugusiems.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Frankfurter Rundschau: Die Manhwas sind los! Koreanische Comics bieten einen wunderbaren Mix verschiedenster Stilelemente – Sieht so die Populärkultur der Zukunft aus?. 2005-10-20.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]