Malaga (vynas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Malagos vynas

Malaga (isp. Málaga) – spirituotas ispaniškas vynas. Kilęs iš Ispanijos miesto Malagos.

Saldus ir sausas desertinis vynas. Skonis aksominis, priklauso nuo panaudoto vynuogių mišinio. Jis gali būti tamsios gintaro spalvos baltasis arba raudonai auksinis.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vyndarystės Malagoje ir gretimuose kalnuose istorija viena seniausių Europoje. Malaga atsirado kaip tamsiai rudas razininis vynas, sukurtas graikų maždaug 600 m. pr. m. e. Tuomet jis vadinosi Xarabal Malaguii 'Malagos sirupas' ir buvo labai saldus. Jis buvo sukurtas Andalūzijoje, tame pačiame regione, kuriame apie 1100 m. buvo sukurtas ir cheresas.

44 m. Columela rašė apie puikius vynus, kuriuos daro Malagos provincijoje. Malagos vynų populiarumas augo. Apie 1500 m. imta galvoti, kaip patobulinti vyną, kad jį būtų galima toli pervežti jūra. Kad vynas būtų patvaresnis, į jį ėmė pilti brendį. Taip Malagos vynai pasidarė spirituotais.

Gamyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gamybai naudojamos Pedro Ximénez ir Moscatel vynuogės. Pedro Ximénez vynuogės dažnai padžiovinamos saulėje, kad padidėtų jų cukringumas.

Malagos gaminimo centras yra Sierra de Almijara, nors ją gamina ir kitose vietovėse – Antequera, Archidona, San Pedro Alcantara, Velez Malaga ir Competa. Tik malaga, išlaikyta statinėse Malagos mieste, gali būti vadinama tikrąja malaga.

XX a. malagos, kaip ir daugelio kitų desertinių vynų, paklausa labai krito, todėl buvo bijoma, kad malaga kaip vynas gali išnykti. Tačiau paskutiniaisiais metais susidomėjimas saldžiais vynais ima didėti, ir malagos rinka ėmė plėstis. Dabar Ispanija pagamina 5,8 milijonus galonų malagos. Praktiškai visas Malagos regionas gamina šiuos vynus.

Vartojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Malagos vynas geriausias, kai geriamas 20 °C temperatūros. Judėjai jį vartoja kaip košerinį vyną, skirtą savo apeigoms.

Rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Yra 16 pagrindinių malagos tipų. Dažniausi tipai yra:

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]