Maisto mokslinis komitetas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Maisto mokslinis komitetas, MMK (angl. Scientific Committee on Food, SCF) – 1974 m. įsteigtas mokslinis komitetas, teikiąs Europos maisto saugos tarnybai ir Europos Komisijai informaciją maisto saugos klausimais.[1] Nuo 2003 m. gegužės priskirtas Europos maisto saugos tarnybai.[2]

MMK tikslai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

MMK teikia Europos Komisijai nepriklausomas mokslines konsultacijas[1] klausimais, susijusiais su visuomenės sveikata bei maisto vartojimu. EK turi konsultuotis su MMK, kai tai daryti juridiškai būtina. Europos Komisija gali nutarti kreiptis į MMK dėl bet kurio klausimo, susijusio su maisto sauga bei maisto vartotojų sveikata, nors tam gali prireikti kitų komitetų pagalbos. MMK gali kreiptis į EK dėl iškilusių ar paaiškėjusių grėsmių maisto saugos klausimais.

Pradžioje MMK daugiausia užsiėmė maisto priedais,[1] bet kitų klausimų nagrinėjimo svarba didėjo plečiantis ES įstatymų aprėpčiai. MMK ėmė nagrinėti ir tokius klausimus, kaip gardikliai, maistinės medžiagos, mityba, teršalai, maisto higiena ir mineralinis vanduo.

MMK nariai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Europos Komisija skiria nepriklausomus mokslinius ekspertus iš Europos Sąjungos[1] dirbti MMK nariais. Pagrindinė narių funkcija yra teikti objektyvią ir autoritetingą informaciją, su maistu susijusiais klausimais. MMK dirba tokių sričių kaip mityba, toksikologija, maisto higiena, maisto technologija, mikrobiologija, biotechnologija ir molekulinė biologija ekspertai.

2011 m. lapkritį MMK turėjo 19 narių iš įvairių ES šalių.[3]

Kiekvieno susitikimo metu MMK nariai turi deklaruoti[1] ar turi komercinių ar kitokių interesų nagrinėjamais klausimais. Šios deklaracijos įtraukiamos į susitikimų protokolus, kurie skelbiami internete.

MMK darbo grupės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

MMK įkūrė 8 darbo grupes, besispecializuojančias šiose specialiose srityse: [1]

  • Priedai
  • Teršalai
  • Gardikliai
  • Su maistu sąlytį turinčios medžiagos
  • Maisto higiena ir mikrobiologija
  • Valgymas ir kontaktas su kenksmingais veiksniais
  • Naujieji maisto produktai ir technologiniai metodai
  • Mityba ir dietinis maistas

Kiekviena darbo grupė turi pirmininką,[1] kuris informuoja apie grupės veiklą ir išvadas visą MMK. Darbo grupių nariai būna parinkti iš MMK narių ir papildyti specialių sričių ekspertais su šių sričių patirtimi, kurie EK reikalavimu gali dalyvauti kai kuriuose susitikimuose.

Pertvarkymai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

EK, peržvelgusi MMK veiklą galvijų kempiškosios encefalopatijos krizės metu,[1] pertvarkė savo komitetus – dalį pakeitė, įkūrė naujų. Visus šiuos komitetus dabar prižiūri Mokslinis valdymo komitetas (angl. Scientific Steering Committee), buvęs Daugiadisciplininis mokslinis komitetas (angl. Multi-disciplinary Scientific Committee), kuris kartu kuruoja kai kuriuos specifinius klausimus, pvz., galvijų kempiškąją encefalopatiją. Atsakomybė už visus patariamuosius mokslinius komitetus irgi buvo perkelta į Sveikatos ir vartotojų apsaugos generalinį direktoratą, kuris užsiima vartotojų politika ir vartotojų sveikatos sauga. Šis perkėlimas susijęs su siekimu apsaugoti šių mokslinių komitetų nepriklausomumą atskiriant ekspertinių patarimų funkciją nuo EK dalių, užsiimančių tiesiogine politika ir įstatymų leidyba.

MMF nuomonė apie nagrinėtus klausimus[1] ir susitikimų protokolai skelbiami Europos Komisijos svetainėje europa.eu.int. MMK nuomones skelbia ir EK publikacijų biuras kaip pranešimus serijoje „Maisto mokslas ir technologijos“.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]