Pereiti prie turinio

Maglev

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pasaulio rekordininkas – Japonijos greitasis maglev tipo traukinys, įsibėgėjo iki 603 km/val greičio.

Maglev (magnetinės levitacijos traukinys) – geležinkelio keleivinio transporto tipas, naudojantis magnetinės levitacijos metodą, kuris leidžia traukiniui judėti neliečiant žemės. Įrangoje įtaisytais magnetais traukinys yra keliamas ir varomas. Tokiu būdu yra ženkliai sumažinama traukinio trintis ir pasiekiami labai dideli greičiai.

Šanchajaus maglev traukinys šiuo metu yra greičiausias komerciškai naudojamas traukinys, pasiekiantis 430 km/val. greitį. Traukinys kursuoja tarp Šanchajaus Pudongo tarptautinio oro uosto ir Pudongo rajono. 30,5 km ilgio maršrutą traukinys įveikia per 8 minutes.[1]

1979 m. gruodžio 12 d. žmogaus nevaldomas „ML-500R“ maglev traukinys Japonijoje pasiekė 504 km/val. greitį ir tokiu būdu pirmą kartą pasaulyje transporto priemonė viršijo 500 km/val. greitį.

Maglev tipo traukiniai juda patogiau ir tyliau nei kitos ratais varomos viešojo transporto rūšys. Tokio tipo traukiniai praktiškai nėra įtakojami oro sąlygų, o energijos kiekis, reikalingas traukinio judėjimui sukūrimui, nėra didelis, palyginus su sunaudojama energija.[2] Šio tipo traukiniai yra pasiekę didžiausių antžeminių greičio rekordų – 2015 m. balandžio 21 d. 7 vagonų „Shinkansen L0“ traukinys pasiekė 603 km/val. greitį.[3] Vakuumo tuneliai teoriškai leistų šiems traukiniams pasiekti dar didesnį greitį, tačiau kol kas jie komerciniam naudojimui nėra sukurti.[4]

Maglev traukiniai, palyginus su įprastais, yra ekonomiškai efektyvesni ir žymiai mažiau dėvisi. Tačiau maglev tipo traukinių sistemos sukūrimas vis dar yra brangesnis už įprastas sistemas.

Nepaisant dešimtmečiais vykstančių tyrimų ir plėtros darbų, pasaulyje komercinei veiklai naudojamos tik dvi maglev traukinių linijos. 2004 m. pradėtas naudoti Šanchajaus Pudongo tarptautinio oro uosto linijos traukinys, o 2005 m. Japonijoje atidaryta 8,9 km ilgio „Linimo“ linija.

2016 m. planuojama atidaryti 6,1 km ilgio maglev traukinių liniją Pietų Korėjos sostinėje Seule.[5]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]