Machačkala

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.


Machačkala
Махачкала
            
Miesto turgus
Laiko juosta: (UTC+3)
------ vasaros: (UTC+4)
Valstybė Rusijos vėliava Rusija
Respublika Dagestanas Dagestanas
Gyventojų (2021) 604 266
Plotas 468,13 km²
Tankumas (2021) 1 291 žm./km²
Vikiteka Machačkala
Kirčiavimas Machačkalà (buv. Petròvsk Pòrtas)

Machačkala – miestas pietų Rusijoje, vakariniame Kaspijos jūros krante, Tarkitau kalno papėdėje, 2166 km į pietryčius nuo Maskvos; Dagestano sostinė. Jūrų uostas, geležinkelio stotis, oro uostas, automagistralė. Mašinų, metalo, juodosios metalurgijos, chemijos, statybų, lengvoji, maisto pramonė.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įkurta 1844 m. kaip rusų karinė tvirtovė Petrovskojė (rus. Петровское), nors vietos gyventojai vadino Andži Kala („kankinimų tvirtovė“). Nuo 1857 m. miestas ir pavadintas Petrovsk Portu (rus. Петровск-Порт; manoma, kad čia 1722 m. žygio į Persiją metu buvo Petro I stovykla). 1870 m. pastatytas uostas. 1896 m. geležinkeliu sujungtas su Vladikaukazu ir Baku. 1921 m. tapo Dagestano respublikos sostine, 1922 m. pervadinta Machačkala pagerbiant vieną aktyviausių vietos kovotojų už tarybų valdžią Mahomedą-Alį Dachadajevą (1882–1918), kurio slapyvardis buvo Machačius. 1970 m. gegužės 14 d. miestą sukrėtė stiprus žemės drebėjimas.

Rusijos mokslų akademijos tyrimų centras, Dagestano valstybinis, technikos, pedagogikos, islamo universitetai, medicinos ir žemės ūkio akademijos, daug institutų. Yra 5 teatrai (muzikos, dramos, lėlių ir kt.), kraštotyros ir dailės muziejai. Ant Tarkitau kalno yra senovės gyvenvietė Tarki, kurioje išlikusios 3 mečetės ir tvirtovės stebėjimo punktas. Spėjama, kad VII–X a. gyvenvietės vietoje buvo chazarų miestas ir laikina sostinė Semenderas.

Kurortas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Machačkala yra balneologinis ir pajūrio kurortas. Pagrindinis gydomasis veiksnys – mineraliniai vandenys ir dumblinas purvas su sulfidais. Tarkitau garsėja versmėmis ir mineraliniais šaltiniais. Šiaurinėje kalno pašlaitėje terminiai vandenys siekia 100 °C. Miesto paplūdimiuose jūros temperatūra vasarą iki 25 °C, kartais net 30 °C.

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taip pat skaityti[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]