Mėlynoji medlaipė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Dendrobates azureus
Mėlynoji medlaipė (Dendrobates azureus)
Mėlynoji medlaipė (Dendrobates azureus)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Varliagyviai
( Amphibia)
Būrys: Beuodegiai varliagyviai
( Anura)
Šeima: Medlaipinės
( Dendrobatidae)
Gentis: Medlaipės
( Dendrobates)
Rūšis: Mėlynoji medlaipė
( Dendrobates azureus)

Mėlynoji medlaipė (Dendrobates azureus) – Medlaipinių šeimos varliagyvis. Aptinkamas tik Pietų Amerikoje, pietiniame Suriname regione – Sipaliwini Savannah.

Varlė yra vidutinio dydžio, sveria apie 3 gramus, kūnas 3-4,5 cm, tipinis gyvenimo trukmė – 4-6 metai (nelaisvėje ~10 metų). Oda glotni, ryškiai mėlyna su juodomis dėmėmis, tai yra įspėjimas galimiems plėšrūnams, kad odoje yra mirtino neurotoksino. Galūnės turi po 4 pirštus, kiekvienas jų užsibaigia plačiu suplokštėjusiu galu su siurbtukine taurele, kuri padeda sukibti su slidžia aplinka, kurioje varlė gyvena.

Patinai ir patelės panašios išvaizdos, tačiau patelės šiek tiek didesnės ir putlesnės. Patelių vidutinis dydis 4,5 cm, patinų – tik 4 cm. Patinų pirštų galai didesni ir yra širdies formos, patelių – apvalūs.

Aptinkamos tamsiose, drėgnuose vietose, ypač po akmenimis prie vandens. Skirtingai nuo daugelio varlių, kiaušinėlius išneršia ne vandenyje, o ant žemės, dažniausiai po akmenimis ar rąstais, nuolatos drėgnose samanotose vietose.

Varlė pati negamina paralyžiuojančių neorotoksinų, jie sukaupiami odoje iš daugelio suėdamų vabzdžių (ypač skruzdžių) ir po to išskiriami per daugybę liaukų esančių odoje. Auginamos nelaisvėje jos praranda šį apsauginį mechanizmą, dėl toksinų maiste trūkumo.

Vietiniai indėnai dažnai naudoja šią medžiagą iečių ir strėlių antgaliams tepti. Varlės išskiriamos medžiagos taip pat yra tiriamos dėl galimo panaudojimo farmacijoje.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]