Lucy Maud Montgomery

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Liusė Modė Montgomeri
angl. Lucy Maud Montgomery
Lucy Maud Montgomery
Gimė 1874 m. lapkričio 30 d.
Kliftonas, Princo Edvardo sala, Kanada
Mirė 1942 m. balandžio 24 d. (67 metai)
Torontas, Kanada
Veikla prozininkė, eseistė, poetė
Žinomas (-a) už Anė iš Žaliastogių
Vikiteka Lucy Maud Montgomery

Liusė Modė Montgomeri (angl. Lucy Maud Montgomery, 1874 m. lapkričio 30 d. – 1942 m. balandžio 24 d.) – kanadiečių rašytoja. Išgarsėjo romanu „Anė iš Žaliastogių“, kuriame pasakojama apie raudonplaukę našlaitę Anę, turinčią neįprastai lakią vaizduotę. Vėliau Montgomeri sukūrė šio romano tęsinius: „Anę iš Evonlio“, „Anę iš salos“ ir t. t. Visos knygos apie Anę susilaukė tarptautinio pripažinimo, jų populiarumas neblėsta iki šių dienų.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Būsimoji rašytoja gimė 1874 m. Princo Edvardo saloje, Kanadoje. Būdama labai maža, neteko motinos ir buvo patikėta senelių iš motinos pusės globai. Seneliai buvo nepaprastai griežti ir reiklūs, todėl Liusė Modė Montgomeri vaikystėje jautėsi labai vieniša. Greičiausiai tai paskatino būsimąją kūrėją fantazuoti, kurti įsivaizduojamus draugus.

Pirmieji Montgomeri kūriniai spaudoje pasirodė jau 1890 m. Vėliau, 1893 m., rašytoja baigė mokyklą, Šarlotetaune įgijo mokytojos licenziją. 18951896 m. studijavo literatūrą Naujojoje Škotijoje.

Montgomeri pradėjo mokytojauti, tačiau jai nelabai patiko šis darbas. Net mokytojaudama neapleido rašymo: 18971907 m. periodiniuose leidiniuose publikavo apie 100 smulkiosios prozos kūrinių. 1908 m. pasirodė žymiausias rašytojos romanas „Anė iš Žaliastogių“.

1911 m. ištekėjo už presbiterijonų pastoriaus Evano Makdonaldo (angl. Ewan Macdonald) ir išsikraustė gyventi į Ontariją. Vedybinis Montgomeri gyvenimas nebuvo laimingas: ji turėjo rūpintis vaikais (pora susilaukė trijų sūnų, bet vienas gimė negyvas) bei nuolat kovoti su depresijos epizodais. Nuo depresijos kentėjo ir jos vyras. Rašymas buvo vienintelė kūrėjos paguoda.

Rašytoja mirė 1942 m. balandžio 24 d. Manoma, jog mirties priežastis – trombozė. Visgi neatmetama, jog Montgomeri gyvybę nutraukė savo noru.

Kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Liusės Modės Montgomeri kūrybinis palikimas labai gausus ir įvairus. 19081920 m. parašė ne vieną romaną apie raudonplaukę mergaitę Anę – šios knygos kūrėjai atnešė pasaulinę šlovę. Po 1920 m. Montgomeri apsisprendė neberašyti apie Anę ir kurti naujus herojus. Taip gimė vadinamoji „Emilės trilogija“, tačiau ji nebuvo tokia populiari kaip romanai apie Anę.

19361939 m. Montgomeri vėl ėmėsi rašyti apie Anę. Vėlyvosiose knygose apie Anę rašoma apie jos, kaip suaugusios moters, gyvenimą: santuoką, šeimą, vaikus ir jų likimus.

Iš viso rašytoja sukūrė 20 romanų, kelis šimtus apsakymų ir eilėraščių, kelias dešimtis esė.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]