Anė iš Žaliastogių

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Anė iš Žaliastogių
Aneiszaliastogiu.jpg
Autorius(ė) Lucy Maud Montgomery
Žanras romanas
Originalus leidimas
Pavadinimas Anne of Green Gables
Šalis JAV
Kalba anglų kalba
Išleista 1908
Lietuviškas leidimas
Vertėjas(a) Kęstutis Urba
Leidykla Alma littera
Išleista 2007, 2013

„Anė iš Žaliastogių“ (angl. Anne of Green Gables) – kanadiečių rašytojos Lucy Maud Montgomery romanas, pirmą kartą išleistas 1908 m. Laikomas sėkmingiausiu rašytojos kūriniu – jo pardavimai per daugiau nei šimtą metų siekia virš 50 milijonų kopijų. Romanas išverstas į daugiau nei 20 kalbų[1].

Knygoje pasakoja apie vienuolikmetę mergaitė Anę Šerli, kurią įsivaikina Matijus ir Merilė Katbertai – vidutinio amžiaus brolis ir sesuo. Mergaitė pas juos patenka per klaidą, kadangi Matijus ir Merilė iš pradžių nori įsivaikinti berniuką, galintį pagelbėti ūkio darbuose. Visgi jie pagaili našlaitės Anės ir leidžia jai pasilikti Žaliastogiuose (taip vadinama Katbertų sodyba). Romane aprašomas valiūkiškas, poetiškas Anės charakteris, mergaitės pažintys su vietiniais gyventojais bei įvairūs komiški nutikimai. Pagrindinė kūrinio tema – beribė vaikiška fantazija, meilė gamtai.

Lucy Maud Montgomery parašė ne vieną knygos tęsinį („Anė iš Evonlio“, „Anė iš salos“ ir t. t.), kuriuose pasakojama apie tolesnį Anės gyvenimą.

Į lietuvių kalbą išvertė Kęstutis Urba (a.k.a. Viltaras Alksnėnas), išleido „Alma Littera“. Juozo Miltinio dramos teatras 2012 m. romano motyvais pastatė spektaklį.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Reuters.com on Anne of Green Gables (March 19, 2008)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įvairūs knygos leidimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]