Lietuvos geologijos tarnyba

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Coat of arms of Lithuania.svg
Lietuvos Respublikos
įstaiga ar institucija
Lietuvos geologijos tarnyba.JPG
Pavadinimas Lietuvos geologijos tarnyba
Pavaldi Aplinkos ministerija
Įkurta 1940
Vadovas Giedrius Giparas
Adresas S. Konarskio g. 35,
LT-03123 Vilnius

Lietuvos geologijos tarnyba – valstybės institucija, atsakinga už žemės gelmes ir geologiją Lietuvos Respublikoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tarnyba įsteigta 1940 m. spalio 16 d.

Nuo 1941 iki 1991 m. tarnyba ne kartą keitė savo pavadinimą, organizacinę struktūrą, priklausomybę, bet geologinio tyrimo darbai buvo vykdomi intensyviai ir kryptingai.

Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu ir Aukščiausiosios Tarybos Atkuriamojo Seimo pritarimu 1991 metų kovo 11 dieną vietoj iki tol buvusių Geologijos darbų gamybinio susivienijimo ir Gamtos išteklių departamento įsteigta Valstybinė geologijos tarnyba[1].

Naujojo modelio Lietuvos geologijos tarnyba pradėjo savo veiklą turėdama 15 etatų ir žemės gelmių naudojimo reguliavimo funkcijas. Valstybinius geologinius tyrimus atliko geologijos įmonės. Tuometinio tarnybos direktoriaus Gedimino Motuzos dėka, geranoriškai padedant Norvegijos geologijos tarnybai, tarnyba buvo transformuojama į europietiško modelio nacionalinę geologinių tyrimų tarnybą, be žemės gelmių naudojimo reguliavimo, dar ir tiesiogiai vykdančią valstybei reikalingus geologinius tyrimus ir valdančią geologinės informacijos sistemą. Tai leido vienoje organizacijoje sukaupti valstybiniams geologiniams tyrimams skiriamas biudžeto lėšas ir sutelkti profesionalius geologus.

Nuo 1994 metų tarnyba yra Europos geologijos tarnybų forumo (FOREGS) narė.

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinės tarnybos darbo kryptys yra:

  • valstybinių geologinių tyrimų organizavimas ir vykdymas;
  • valstybinis žemės gelmių naudojimo reguliavimas ir kontrolė;
  • valstybinės geologinės informacijos sistemos kūrimas ir duomenų kaupimas;
  • tarptautinio bendradarbiavimo plėtimas.

Visuomenės susirūpinimas aplinkos apsaugos problemomis, darnios plėtros koncepcijos diegimas kelia naujus reikalavimus ir geologiniams tyrimams. Lietuvos geologijos tarnyba prisideda prie darnios plėtros, orientuodama taikomųjų tyrimų tikslus, teikdama visuomenei duomenis apie žemės gelmes, teigiamas ir neigiamas jų savybes, tirdama ir prognozuodama geologinius procesus.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]