Leonas Gogelis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Leonas Gogelis
Leonas Gogelis.jpg
Prof. Leonas Gogelis
Gimė 1869 m. rugsėjo 1 d.
Linkuva
Mirė 1937 m.
Kaunas
Veikla Lietuvos veterinarijos gydytojas, mikrobiologas, profesorius, habilituotas veterinarijos mokslų daktaras.

Leonas Gogelis (1869 m. rugsėjo 1 d. Linkuvoje1937 m. Kaune) – Lietuvos veterinarijos gydytojas, mikrobiologas, profesorius, habilituotas veterinarijos mokslų daktaras.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mokėsi Šiaulių gimnazijoje.

Būdamas 34 m. amžiaus, 1903 m. su pasižymėjimu baigė Tartu (Dorpato) veterinarijos institutą, 1916 m. apgynė daktaro disertaciją. 19041911 m. dirbo Užkaukazėje Zurnabato priešmarinės stoties vicedirektoriumi. Nuo 1911 m. – bakteriologijos laboratorijos vedėjas Naugarduke (dab. Baltarusija). 1912 m. grįžo į Tartu ir dirbo Veterinarijos instituto Bakteriologijos katedros asistentu, docentu, vėliau buvo šios katedros profesorius, vedėjas. 1918 m. dėl Pirmojo pasaulinio karo institutui persikėlus į Saratovą, iki 1920 m. jame ėjo tas pačias pareigas.

1920 m. grįžo į Lietuvą, dirbo Žemės ūkio ministerijoje veterinarijos inspektoriumi ir kartu – Marvos Priešmarinės stoties, įkurtos Marvos dvare, direktoriumi (iki 1924 m. sausio 1 d.). Tuo metu Priešmarinės stoties pagrindinė užduotis buvo gaminti imuninį serumą. L. Gogelis perėmė iš veterinarijos mokslo pradininko Lietuvoje Elijošiaus Nonevičiaus sukauptą laboratorinę įrangą ir kitą turtą. Inventoriaus perdavimo akte įvardyti per 130 įvairių daiktų pavadinimai.

Buvo numatyta suremontuoti Marvos dvaro tvartus, čia laikyti seruminius arklius, o dalį pastatų pertvarkyti ir pritaikyti bakteriologijos laboratorijoms. Tačiau, po labai griežtų kovos priemonių, galvijų maro plitimas iš kitų šalių į Lietuvą buvo sustabdytas, todėl kurti Serologijos skyrių, gaminti imuninius serumus ir vakcinas neskubėta.

Bakteriologijos skyriuje tuo metu buvo atliekami tik negausūs bakteriologiniai tyrimai. Todėl 1923 m. gegužės mėn. šios stoties turtas buvo perduotas Lietuvos universiteto Medicinos fakulteto Veterinarijos skyriui, o 1924 m. gruodžio mėn. Marvos priešmarinė stotis uždaryta.

Inventorių ir personalą perėmė Žemės ūkio ministerija. Buvusios stoties pagrindu įkurta Valstybinė veterinarinės bakteriologijos laboratorija. Prof. L. Gogelis paskirtas vadovauti šios laboratorijos diagnostikos skyriui, bet dirbo neilgai. Formuojant minėtą laboratoriją, į ją buvo įtrauktas prie Krašto apsaugos ministerijos 19221924 m. veikęs Karo veterinarinės bakteriologijos kabinetas.

1928-35 m. dirbo Jerevano veterinarijos institute, Diagnostikos skyriaus vedėju ir tuo pačiu metu – šio instituto Bakteriologijos ir užkrečiamų ligų katedros profesoriumi.

1935-37 m. jis Kijevo veterinarijos instituto Užkrečiamų ligų katedros vedėjas ir profesorius.

1937 m. mirė Kaune, kūnas kremuotas.

L. Gogelis vedė Nataliją Uršulę Slaboševičiūtę, susilaukė sūnaus Vytauto ir dviejų dukterų Temyros bei Natalijos.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]