Leedsichthys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Leedsichthys problematicus
Leedsichthys problematicus)
Leedsichthys problematicus
Apsaugos būklė

Išnykę (IUCN 3.1), [1]
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Klasė: Stipinpelekės žuvys
(Wikispecies-logo.svg Actinopterygii)
Būrys: Pachycormiformes
(Wikispecies-logo.svg Pachycormiformes)
Šeima: Pachycormidae
(Wikispecies-logo.svg Pachycormidae)
Gentis: Leedsichthys
(Wikispecies-logo.svg Leedsichthys)
Rūšis: Leedsichthys problematicus
(Wikispecies-logo.svg Leedsichthys problematicus)
Binomas
Leedsichthys problematicus
Linnaeus, 1889

LeedsichthysJuros periodu gyvenusi gigantiška žuvis, kuri, manoma, dydžiu prilygo šiuo metu gyvenančiam mėlynajam banginiui[2].

Artimiausia išlikusi rūšis yra dumblažuvė, bet ji tik gana tolimai gimininga. Spėjamas jos ilgis yra nuo 9 iki 16 metrų. Žuvies skeletas buvo tik iš dalies sukaulėjęs, nemažai jo dalių (didele dalimi ir stuburo slanksteliai) tebebuvo kremzliniai ir iškasenose neišliko, todėl ilgį nustatyti sunku. Iškasenose aptikta į metines augimo rieves panašių žymių, pagal kurias manoma, kad žuvis iki galutinio dydžio užaugdavo per maždaug 21–25 metus. Ji mito zooplanktonu. Vienoje iškasenų aptikta Liopleurodono puolimo žymių, tačiau nustatyta, kad ataka buvo nesėkminga ir plėšrūno padaryta žaizda užgijo. Taigi žuviai nebuvo mirtinai pavojingi net ir patys grėsmingiausi to meto plėšrūnai.

Žuvis pavadinta pagal jos atradėją Alfred Nicholson Leeds. Rūšies pavadinimas problematicus suteiktas, nes žuvies iškasenos gana sunkiai atpažįstamos bei interpretuojamos.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „IUCN Red List - Balaenoptera musculus“. IUCN Red list. Suarchyvuotas originalas 2012-05-04. Nuoroda tikrinta 2011-10-26. 
  2. „"Biggest Fish Ever Found" Unearthed in U.K“. News.nationalgeographic.com. 2003 m. spalio 1 d. Nuoroda tikrinta 2008-11-03.