Pereiti prie turinio

Ledlaužis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Du JAV Pakrančių apsaugos ledlaužiai

Ledlaužislaivas, kuris yra specialiai pritaikytas plaukti per užšalusią jūrą, tiek tam, kad pats galėtų paimti krovinį, tiek tam, kad padarytų kelią kitiems laivams.

Laivo priekis tokios formos, kad jis užšliaužia ant ledo ir laužia jį savo svoriu iš viršaus, ledas prasiskiria ir atveriamas kelias. Toks ledo laužimo būdas yra ekonomiškesnis, negu paprastas laužimas taranuojant ledą laivo nosimi. Ledlaužis turi sustiprintą korpusą (priekis sustiprintas, kad atlaikytų „darbinius sąlyčius“ su ledu, o visas korpusas – kad atlaikytų spaudimą iš šonų slenkant ledo laukams) ir galingesnius variklius.[1]

Vienas pirmųjų laivų, kurių korpuso forma ir sutvirtinimas buvo tokie, kad atlaikytų šoninį ledų spaudimą buvo Fritjofo Nanseno ekspedicinis laivas „Framas“ (1893). Šoninis laivo sugniuždymas yra viena iš priežasčių, dėl ko skęsta ledo laukų užspausti laivai – ledo laukų spaudimas toks stiprus, kad pralaužia laivo šonus, ir laivas išsyk ar ledo spaudimui išnykus nuskęsta. „Framo“ dugnas buvo tokios formos, kad ledų iš šonų spaudžiamas laivas būdavo iškeliamas aukštyn virš ledo.

Atvirkštiniu principu (ledas užslenka ant viršaus ir lūžta nuo savo svorio) yra statomi atraminiai tiltų įtvirtinimai, kuriems gresia plaukiančio ledo (pvz., ledo lyčių) spaudimas.

Ledlaužių statyba yra itin brangi, tačiau dar brangesnė jų eksploatacija. Ledlaužiai varomi garo turbinomis, dizelinėmis – elektrinėmis jėgainėmis ar branduoline energija (plačiau – Atominis ledlaužis).

Didžiausią ledlaužių laivyną turi Rusija.[2]

Manoma, jog pirmasis garais varomas ledlaužis „Pilot“ pastatytas Kronštate (Rusija) 1864 m. XX amžiaus pradžioje kelios šalys pradėjo statyti pakrančių ledlaužius, tačiau vienintelė Rusija (o vėliau Tarybų Sąjunga) statė okeaninius ledlaužius, kurių vandentalpa siekė 10 000 tonų. 1871 m. panašų laivą Eisbrecher I pastatė Vokietija.[3]

1957 m. Tarybų Sąjungoje į vandenį nuleistas pirmasis pasaulyje atominis ledlaužis Leninas. 1989 m. buvo sustabdyta šio laivo eksploatacija.[4]

1993 m. pagamintas „NS 50 Let Pobedy“ ledlaužis yra didžiausias pasaulyje.[5]

Žymesni ledlaužiai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nacionalinis mokslo fondas (National Science Foundation)

Jungtinių Valstijų pakranių apsauga

Sunkieji ledlaužiai:

JAV ledlaužis USCGC Healy (WAGB-20).

Ledlaužiai:

Kanados pakrančių apsauga

Sunkieji ledlaužiai:

Ledlaužiai:

Lengvieji ledlaužiai:

Atlanto laivynas (Marine Atlantic)

Ontario Hydro

FedNav

Voisey's Bay Nickel Company

Kiti

Rusijos atominis ledlaužis Yamal

Suomijos laivybos administracija (Finnish Maritime Administration)

Komerciniai

Suomijos jūrų muziejis (Maritime Museum of Finland)

Taip pat skaitykite

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
  1. DESIGN OF ICE BREAKING SHIPS
  2. ledlaužis. Visuotinė lietuvių enciklopedija (tikrinta 2024-09-21).
  3. Bruun P (1989). Port Engineering, Volume 1: Harbor Planning, Breakwaters, and Marine Terminals (4th leid.). Gulf Publishing Company. p. 1375. ISBN 0-87201-843-1.
  4. Ships of The World
  5. „World's largest icebreaker“. Ships Monthly. May 2007. Suarchyvuotas originalas 2009-02-27.