Tiltas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Medinis tiltas
Arkinis tiltas
Kabamasis tiltas
Pasukamo tilto animacija

Tiltas – statinys, jungiantis kelią per žemiau esančią upę, kanalą, tarpeklį ir pan.[1][2]

Tiltas, esantis virš kelio ar geležinkelio, vadinamas viaduku.

Pirmieji tiltai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmieji tiltai buvo per upę permesti rąstai ar dideli plokšti akmenys, išdėlioti vandenyje. Šiuo principu remiamasi statant sijinį tiltą, kurį sudaro lygus paklotas, kartais vadinamas tauru (atramu). Jis gali jungti krantus, atstumas tarp kurių siekia iki 300 m. Gembinis tiltas yra sijinio tilto rūšis: abi tilto puses laiko taurai, viduryje tarp jų yra mažas tarpeklis.

Arkiniai tiltai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Arkinis tiltas.

Dėl lenktos formos arkinis tiltas gali jungti tolimesnius krantus negu sijinis tiltas. Jo atramos abiejuose galuose vadinamos ramtais. Jiems reikia atlaikyti išorinio arkos skėtimo apkrovą. Arkinius tiltus pirmieji iš plytų ar akmens pradėjo statyti romėnai.

Kabantys tiltai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Kabantis tiltas.

Kabamieji tiltai tiesiami dideliais atstumais, jei dėl kokių nors priežasčių (pavyzdžiui, dėl gilios upės) negalima panaudoti taurų. Tilto važiuojamoji dalis kabo nuo pilonų ant plieninių lynų. Šiuolaikinis tokio tilto variantas – blokinis vantinis tiltas, kuriam stabilizuoti, skirtingai negu kabančiam tiltui, nereikia sunkių inkarinių įtvirtinimų.

Judantys tiltai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Judantis tiltas.

Kai kurių tiltų konstrukcija numato dalies ar viso tilto pasukimo ar pakėlimo galimybę, kai tai būtina vandens ar žemės transporto judėjimui užtikrinti. Varstomas tiltas prasiskiria ties viduriu, ir dvi jo dalys pakeliamos kampu, pasukamas tiltas pasisuka į šoną, o pakeliamojo tilto gali pakilti vienas galas.

Pontoniniai tiltai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pakloto dalis gali laikyti pontonai – taip padaromas laikinas tiltas.

Geležinkelio tiltai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Geležinkelio tiltas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Tiltas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XXIII (Šalc–Toli). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2013. 766-768 psl.
  2. Tiltas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XXIII (Šalc–Toli). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2013


Commons-logo.svg
Vikižodynas
WiktionaryLt.svg
Laisvajame žodyne yra terminas tiltas