Taranas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Split-arrows.svg  Šį straipsnį yra pasiūlyta išskirti į du ar daugiau straipsnių!
Neakivaizdžias priežastis, dėl kurių palikta ši žymė, galite sužinoti ir aptarti aptarime (papildomos informacijos gali būti istorijoje).
Modernesnė tarano versija

Šiais laikais žodis taranas turi kelias susijusias prasmes.[1]

  • Taranas (angl. ram) – senovinis karo inžinerijos įtaisas (paprastai masyvus rąstas), skirtas įtvirtintiems vartams išlaužti ar spragoms gynybinėse sienose pramušti. Paprasčiausias variantas – tiesiog rąstas, kurį rankomis prie vartų prineša žmonės ir siūbuodama ar įsibėgėję daužo vartus ar sieną. Sudėtingas variantas – taranas ant lynų ar grandinių, pakabintas specialiame namelyje ant ratų. Namelis pristumiamas prie vartų, o namelio viduje siūbuojamas tarano rąstas daužo vartus. Namelio stogas apsaugo taranuotojus nuo gynėjų strėlių, liejamos dervos ir kitų gynybos priemonių.
  • Laivo taranas (angl. ram ar ram bow) – smaili tvirta irklinio ar variklinio laivo dalis priekyje, kuria įsibėgėjęs laivas pralaužia priešininko laivo bortą, o tada, plaukdamas atbulas, ištraukia taraną iš pralaužos. Tokius taranus turėdavo kariniai ar kariniai – prekybiniai irkliniai laivai (pvz., galeros). Grynai buriniams laivams taranai nenaudingi, nes buriniai laivai negali duoti atbulinės eigos. Taranai vėl tapo naudojami atsiradus gariniams, vėliau – dyzeliniams laivams. Žinomi atvejai, kai antvandeniniai laivai taranuodavo iškilusius ar negiliai plaukiančius povandeninius laivus.
  • Taranas (ataka) (angl. ramming) – atakos tipas, kai lėktuvas, laivas ar tankas visu korpusu (nosimi) (kartais – kita dalimi) smogia į priešininko lėktuvą, laivą, tanką, automobilį ir pan. Taranas paprastai būdavo paskutinė priemonė kautynėse, kai pasibaigdavo šoviniai, kai pasirodydavo, kad šovinių kalibras ar tipas netinka šarvams pramušti, kai priešas pasirodydavo taip arti, kad kitais ginklais tiesiog nebuvo įmanoma pasinaudoti. Žinomi aviaciniai taranai (jais itin pasižymėjo tarybiniai lakūnai), tankų taranai, laivų taranai.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Taranas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XXIII (Šalc–Toli). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2013. 495 psl.