Latvijos Respublikos Konstitucija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Latvijos herbas
Šis straipsnis yra serijos
Latvijos politinė sistema
ir vyriausybė

dalis

Latvijos Respublikos Konstitucija (latv. Latvijas Republikas Satversme, neologizmo autorius – Atis Kronvaldas) – pamatinis Latvijos Respublikos įstatymas, Konstitucija. Konstituciją sudaro 8 skyriai ir 116 straipsnių (iki 1998 m., kai Latvijos Seimas priėmė skyrių „Žmogaus teisės“, buvo 7 skyriai ir 88 straipsniai).

Latvijos Konstitucija yra seniausia iki šiol galiojanti konstitucija Vidurio bei Rytų Europoje, taip pat šeštoji seniausia respublikos tipo konstitucija pasaulyje.[1]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmoji dalis Konstituciniame susirinkime (Satversmes sapulce) buvo priimta 1922 m. vasario 15 d. 1922 m. balandžio 5 d. Antrosios dalies projektas buvo atmestas. Priėmus pirmąją dalį, Konstitucija įsigaliojo 1922 m. lapkričio 7 d.

Konstitucijos galiojimas buvo laikinai sustabdytas 1934 m. gegužės mėn. ir palaipsniui atkurtas nuo 1990 m. gegužės 4 d. iki 1993 m. liepos 6 d. Saeimos posėdyje už Konstitucijos įsigaliojimą nepasirašė 1 iš posėdyje registruotų 99 narių (Joachimas Zygeristas); taip pat nebalsavo posėdyje nedalyvavęs areštuotas Alfredas Rubikas.

Konstitucijos tekstas iki šių dienų iš esmės liko toks pats. Paskutinį kartą Konstitucija papildyta 2009 m. – numatyta referendumo dėl Saeimos paleidimo galimybė.

2013 metais Konstitucinės teisės komisijos pirmininkas Egilis Levitas sukūrė Konstitucijos įvado (preambulės) projektą, kuriame pabrėžiama, jog Latvija yra ne atsitiktinis istorijos produktas, o tikslingai kurta valstybė. Konstitucijos preambulė galutinai priimta 2014 m. birželio 19 d. Saeimos sprendimu.[2]

Struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]