Latvijos Respublikos Konstitucija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Latvijos Konstitucija)
Jump to navigation Jump to search
Latvijos herbas
Šis straipsnis yra serijos
Latvijos politinė sistema
ir vyriausybė

dalis

Latvijos Respublikos Konstitucija (latv. Latvijas Republikas Satversme, neologizmo autorius – Atis Kronvalds) – pamatinis Latvijos Respublikos įstatymas, Konstitucija. Konstituciją sudaro 8 skyriai ir 116 straipsnių (iki 1998 metų, kai Latvijos Seimas priėmė skyrių „Žmogaus teisės", buvo tik 7 skyriai ir 88 straipsniai). Latvijos Konstitucija yra seniausia konstitucija Rytų Europoje, ir tai yra šeštoji seniausių dabartinės Respublikinės konstitucija pasaulyje[1].

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirma dalis Konstituciniame susirinkime (Satversmes sapulce) buvo priimta 1922 m. vasario 15 d. 1922 m. balandžio 5 d. Dėl antrosios dalies projektas buvo atmestas. Priėmus pirmąją dalį, Konstitucija įsigaliojo 1922 m. lapkričio 7 d.

Konstitucijos galiojimas buvo laikinai sustabdytas 1934 m. gegužės mėn. ir palaipsniui atkurtas nuo 1990 m. gegužės 4 d. iki 1993 m. liepos 6 d. (Seimo posėdyje už Konstitucijos įsigaliojimą nepasirašė 1 iš 99 Seimo narių – Joahims Zīgerists; taip pat nebalsavo areštuotas Alfredas Rubiks). Konstitucijos tekstas iki šių dienų iš esmės liko toks pats. Paskutinį kartą Konstitucija papildyta 2009 m. (numatyta referendumo dėl Seimo paleidimo galimybė). 2014. Sausio 19 birželio nuo Konstitucijos preambulėje priėmimas. Preambulėje į 2013th metus, kai Europos Teisingumo Teismo teisėjas Egils Levitt aprašyti visas vertybes Latvijos Respublikos priėmimą[2].

Struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]