Labretė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Labretė su karoliuku

Labretė (angl. labret, iš lot. labrum 'lūpa') – įvėrinys apatinėje lūpoje. Jo vieta paprastai tarp smakro ir apatinės lūpos raudonio. Dažniausi papuošalai – labretės kaištis, rečiau – hanteliukas.

Antropologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Močės kultūros figūrėlė, vaizduojanti moterį su labrete.

Labretės buvo tradiciniai įvėriniai Šiaurės Amerikos šiaurės vakarų pakrantės indėnų gentyse. Ten labretės buvo statuso ženklas:

„Po 3000 m. iki dabar prasidėjo kultūrinė divergencija labrečių daryme šiaurinėje ir pietinėje pakrantėse. Šiaurėje prieš 1500–3500 m. labretės buvo daugiausia vyrų mada. Prieš 1500 m. labretės tapo moteriška tradicija. Pietuose prieš 2000–3500 m. labretės buvo tiek vyrų, tiek moterų mada. Maždaug prieš 2000 m. labretės praktiškai išnyksta, jas pakeičia laisvųjų vyrų ir moterų galvų deformavimas. Taip apie 4 tūkst. metų šiaurės vakarų pakrantėje buvo svarbu skirti žmones pagal išorinius požymius – pagal deformuotas galvas arba labretes. Šie kūno modifikavimai įvairavo priklausomai nuo lyties ir geografinio regiono.“[1]

Kartais aukštą statusą rodė dėvima kaukė, tokiais atvejais kaukė buvo su labrete.

Labretės buvo labai paplitusios aukštos socialinės padėties tlinkitų moterų tarpe laikais, kai į Pietvakarių Aliaską atvyko europiečiai. Kraštą kolonizavę rusai tlinkitus vadino rus. колоши pagal Aluutiq kalbos žodį, reiškusį 'labretė'.[2]

Labrečių rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuolaikinėje vėryboje skiriamos kelios labrečių rūšys, besiskiriančios vieta apatinės lūpos srityje:

  • vertikalioji labretė (angl. vertical labret) – papuošalas lenktinis hanteliukas, įvertas kanale, einančiame nuo apatinės lūpos raudonio viršutinės dalies iki odos žemiau apatinės lūpos raudonio.
  • snake bites ('gyvatės iltys') – du simetriški įvėriniai, primenantys gyvatės nuodingąsias iltis.
  • spiderbites – du arti esantys įvėriniai vienoje veido pusėje.
  • loubretė (angl. lowbret ir angl. low 'žema' + labret 'labretė') – įvėrinys kuo žemiau ir arčiau smakro.[3]

Pradinis kanalas daromas 1,2, 1,6 ar 2,0 mm skersmens. Žaizdelei sugijus kanalas gali būti palaipsniui platinamas tempiant. Kai kurie labrečių turėtojai kanalą praplečia iki 10 mm skersmens ir į jį įveria apvalią ar ovalią įvorę (angl. labret plug).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Simon Fraser University Archyvuota kopija 2006-02-10 iš Wayback Machine projekto.
  2. Shelikhov, Gregorii Ivanovich and Richard A. Pierce. A Voyage to America 1783–1786. Kingston: Limestone Press, 1981.
  3. „Labret Piercing“, LoveToKnow Tattoos