Įvorė (papuošalas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Totonakų skulptūra su ausų įvorėmis.

Įvorė (angl. plug, earplug, earspool) – kūno papuošalas, įvėrinio rūšis. Tai trumpas storas tuščiaviduris vamzdelis, įvertas į didelę skylę ausyje ar kitur kūne.[1] Kadangi įvorė yra žymiai storesnė už paprasto auskaro vielinę įveriamąją dalį, ji gali būti pagaminta iš labai įvairių medžiagų – tai organinis stiklas, metalas, mediena, kaulas, ragas, stiklas, akmuo, porcelianas ir kt.

Istorinėse kultūrose įvorės paprastai būdavo nešiojamos įvertos ausų speneliuose, tačiau galėjo būti įvertos į skyles ir kitose kūno dalyse.

Dažnai įvorės galai turi stormenis (pastorėjimus, angl. flares), kurie laiko įvorę angoje. Taip pat įvorė gali būti laikoma O žiedų arba viename gale stormens, kitame – O žiedo.

  • Įvorės su dviem stormenimis (angl. double-flared plug), balniškosios įvorės (angl. saddle plug): Abiejuose galuose turi stormenis, o per vidurį siauriausios. Fiksavimui skylėje nereikia O žiedų (angl. O ring). Skylė turi būti pakankamai praplečiama, kad įstatant įvorę būtų galima įverti įvorės galą su stormeniu
  • Įvorės su vienu stormeniu (angl. single flared plug): Vienas galas su stormeniu (jis paprastai būna priekinėje skylės pusėje), kitas – be stormens. Paprastai gale be stormens įvorę laiko O žiedas, tas galas gali turėti griovelį žiedui uždėti. Iš priekio žiedas atrodo lygiai taip pat kaip įvorė su dviem stormenimis, tačiau įvėrimui nereikia tiek praplėsti angą, kad pralįstų stormuo.
  • Įvorės be stormenų (angl. straight plug, no-flare plug): Šios įvorės yra paprasto cilindro formos, be stormenų. Vietoje jas laiko iš abiejų pusių uždėti O žiedai. Kad žiedai geriau laikytųsi jų uždėjimo vietose gali būti padaryti grioveliai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Majų įvorės iš žadeito

Senovės Egipto Naujojoje karalystėje tiek vyrai, tiek moterys puošėsi įvairiais papuošalais, tarp jų ir ausų įvorėmis bei didelio skersmens lankiškais auskarais.[2]

Ausų spenelių įvorės buvo naudojamos Amerikos indėnų kultūrose, pvz., tokiose Mezoamerikos kultūrose kaip majų ir actekų civilizacijos. Dalis jų naudotų įvorių buvo tokios storos, kad ausų spenelius reikėdavo kaip reikiant ištempti. Mezoamerikoje įvores vartojo nuo ikiklasikinio Mezoamerikos periodo (2000–100 m. pr. m. e.).[3]

Inkų imperijos vyrai ausyse nešiojo auksines ar sidabrines įvores, kurios buvo kilmingumo ženklas. Įvorėms įverti padarytos skylės speneliuose būdavo iki 5 cm skersmens. Dėl to ispanai vėliau inkus ėmė vadinti isp. orejones 'didausiai'.[4]

Dramblio kaulo įvores naudojo Kinijos tauta hmongai.[5]

Sidabrinėmis įvorėmis, vadinamomis rombin, puošiasi hrusų genties moterys.[6]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Miller, Jean-Chris (2004). The Body Art Book: A Complete, Illustrated Guide to Tattoos, Piercings, and Other Body Modification. Berkley Trade. ISBN 0-425-19726-3. 
  2. Bard, Kathryn (1999). "Jewelry". Encyclopedia of the Archaeology of Ancient Egypt. Routledge. ISBN 0-415-18589-0. 
  3. Matos Moctezuma & Solis Olguín 2002, p.448.
  4. Malpass, Michael A. (1996). Daily Life in the Inca Empire. Greenwood Press Daily Life Through History Series. Greenwood Press. ISBN 0-313-29390-2. 
  5. Borel, France (2001). Splendor of Ethnic Jewelry: From the Colette and Jean Pierre Ghysels Collection. Harry N. Abrams. ISBN 0-8109-2993-7. 
  6. Untracht, Oppi (1982). Jewelry Concepts & Technology. Doubleday. ISBN 0-385-04185-3.