Kraina

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Slovėnijos istorinis regionas:
Kranjska
Ljubljana-sever.JPG
Šalis vidurio Slovėnija
Tautos slovėnai
Valstybės Krainos kunigaikštystė
Miestai Liubliana, Kranis, Kamnikas
Kronländer Slowenien.svg
Kraina Slovėnijos žemėlapyje (rausva)

Kraina (slovėn. Kranjska, vok. Krain, veng. Krajna), dar vadinama Karniola (it. Carniola) – didžiausias Slovėnijos istorinis regionas, esantis šalies centre, kuriame yra šalies sostinė Liubliana. Šiaurėje ribojasi su Karintija, vakaruose – su Pajūriu, rytuose – su Štirija, pietuose – su Kroatija.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Regionas dalinamas į tris subregionus:

  • Aukštutinė Kraina – šiaurinė dalis,
  • Žemutinė Kraina – pietrytinė dalis,
  • Vidinė Kraina – pietvakarinė dalis.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki slavų apsigyvenimo regiono gyventojai buvo keltai, nuo pirmųjų mūsų eros amžių regioną valdė Romos imperija (kaip dalį Panonijos provincijos). Po Romos imperijos žlugimo 476 m. valdžią krašte perėmė Italijos karalystė, vėliau Teodoriko Ostgotų karalystė. VII a. į regioną migravo slavai, ir jis tapo žinomas kaip Kraina.

VIII a. regioną nukariavo Frankų imperija, kuri čia įkūrė Krainos marką. Jos centras buvo Kranis. 1364 m. Marka buvo paversta Krainos kunigaikštyste. Ji liko Šventosios Romos imperijos dalimi, ir čia įsigalėjo Habsburgų giminė. Todėl 1806 m. panaikinus Imperiją, Kraina tapo Habsburgų monarchijos sudedamąja dalimi. Austrijoje Vengrijoje ji sudarė dalį Cisleitanijos karūnos žemių. Kunigaikštystės sostinė buvo Liubliana.

1918 m. panaikinus Austriją-Vengriją, visa Krainos kunigaikštystės teritorija atiteko Slovėnų, Kroatų ir Serbų valstybei (vėliau žinomai kaip Jugoslavijos karalystė). 1920 m. vakarinė regiono dalis atiteko Italijai, bet 1947 m. vėl sugrįžo Jugoslavijai. Po 1991 m. Slovėnijos nepriklausomybės visas Krainos regionas atiteko jai.