Kompaktiškoji fluorescencinė elektros lemputė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Kompaktiška fluorescencinė elektros lemputė (CFL), dar vadinama „taupiąja elektros lempute“) – fluorescencinė lemputė, kuri gali būti įsukama į standartinį elektros lemputei skirtą lizdą.

CFL veikia ilgiau ir sunaudoja mažiau elektros energijos, nei kaitrinės lemputės. Paskaičiuota, kad naudotos apie 500 valandų jos atperka jų aukštesnę įsigijimo kainą ir ima taupyti pinigus elektros energijos vartotojui. CFL lemputės būna dažniausiai B ir A ekonomiškumo klasių. Ekonomiškesnės (t. y. naudojančios mažiau elektros energijos) yra A klasės CFL lemputės, tačiau jos yra brangesnės už B klasės lemputes. CFL efektyvumas yra apie 55 lumenai vatui[reikalingas šaltinis].

Rinka[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasaulinėje rinkoje šios lemputės pasirodė apie 19801981 metus. Šių lempučių pardavimai pastoviai auga iki šiol. Taip yra iš esmės dėl ilgo šių lempučių tarnavimo laiko ir mažesnio poreikio elektros energijai.

Naudojimas Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje labiausiai paplitęs senesnio tipo kompaktiškos fluorescencinės elektros lemputės modelis

Lietuvoje šios lemputės pasirodė atgavus nepriklausomybę 1990 m., tačiau išpopuliarėjo tik apie 20052006 m.[reikalingas šaltinis] Taip atsitiko dėl santykinai ilgai buvusių aukštų šių lempučių kainų.

Lietuvoje maksimaliai išnaudojus šių lempučių teigiamą ekonominę ir ekologinę naudą, vien namų ūkiuose kasmet galima būtų sutaupyti 87,5 mln. Lt[reikalingas šaltinis].

Be to būtų gauta ir tam tikra aplinkosauginė nauda, nes būtų mažesnis elektros energijos poreikis. Tai padėtų užtikrinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę nuo energetinių išteklių importo[reikalingas šaltinis].

Lietuvoje daugiausiai parduodamos importinės CFL lemputės, daugiausiai importuojamaVokietijos ir Lenkijos. Lietuvoje šias lemputes gamina Klaipėdos bendrovė Naujasis Sirijus, kurios yra aukštos A klasės (daugiausiai sutaupanti elektros energijos klasė) ir kokybiškos.

Palyginimas su kaitrinėmis lemputėmis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

CFL lemputės gamintojų teigimu vidutiniškai dega nuo 5000 iki 15000 valandų. Tai priklauso nuo lemputės elektroninio balasto kokybės(kaitrinės lemputės apie 500-2000 valandų). Tačiau jeigu CFL įžiebiama tik kelioms minutėms, ji tarnauja trumpiau. Be to, šiuo atveju ekonominės naudos nepajusime, kadangi energijos sąnaudos bus nežymios ir lemputė atsipirks labai negreitai.

Šiuolaikinės CFL lemputės vidutiniškai sunaudoja iki 60 % - 80 % mažiau elektros energijos, nei kaitrinės lemputės.

Vienodas
apšvietimas
Kaitrinė lemputė CFL
lemputė
40 W 8–9 W
60 W 9–15 W
75 W 15–20 W
100 W 20–25 W

Ekonomiškumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2006 m. spalio mėnesį mažmeninėje prekyboje (prekybos centruose, parduotuvėse ir pan.), pavyzdžiui, 100 W kaitrinė lemputė vidutiniškai kainavo 0,8 Lt, o jos apšvietimą atitinkanti 20 W CFL lemputė – 8 Lt. Taigi CFL lemputė kainavo 10 kartų daugiau, tačiau veikia vidutiniškai nuo 4 iki 10 kartų ilgiau ir sunaudoja mažiau elektros energijos.

Teigiama, jog standartinis namų ūkis Lietuvoje, naudojantis apie 8-12 elektros lempučių, pakeitęs kaitrines lemputes CFL lemputėmis, priklausomai nuo lempučių naudojimo intensyvumo ir jų galingumo, per 3-5 metus galėtų sutaupyti iki 4000,00 Lt.skaičiuoklė Archyvuota kopija 2010-05-28 iš Wayback Machine projekto.

Skatinimas naudoti CFL lemputes[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugelis pasaulio vyriausybių skatina gyventojus naudoti CFL lemputes, nes taip valstybės gali sutaupyti nemažą kiekį energijos bei užtikrinti švaresnę aplinką gyventojams. Kai kuriose valstybėse tam tikroms asmenų grupėms CFL lemputės yra dalinamos nemokamai. Pavyzdžiui, JAV Gynybos departamentas 2006 m. pradėjo kampaniją, pavadintą Make the Switch, kurios tikslas buvo paskatinti gyventojus liautis naudojus energiją švaistančias kaitrines lemputes ir pereiti prie CFL lempučių. Jie pasiūlė kiekvienam JAV namų ūkiui pakeisti tris 60 W kaitrines lemputes į tris CFL lemputes. Jei tai būtų padarę visi JAV namų ūkiai, gamtos taršos sumažėjimas būtų lygus 3,5 milijono automobilių eliminavimui[reikalingas šaltinis].

Skatinimas naudoti CFL lemputes Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje valstybiniu mastu nevyksta jokios kampanijos, skatinančios naudoti CFL lemputes. Išsamios informacijos apie šias lemputes taip pat trūksta. Lietuvoje pigiau CFL lemputes parduoda tik stambesni prekybos centrai Pigiau dažniausiai pardavinėjamos tik pasenusių modelių lemputės. Pačios akcijos, nesiejamos su aplinkosauga ir energijos taupymo programomis.

Trūkumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Senos konstrukcijos kompaktiška fluorescencinė elektros lemputė visa galia įsižiebia ne iš karto. Įsižiebimo trukmė pailgėja esant šaltam aplinkos orui.
  • Lemputėje esantis gyvsidabris, ją sudaužius, pavojingas sveikatai.
  • Blogos kokybės lemputės gali skleisti tylų, bet girdimą gaudesį.
  • Senos konstrukcijos lemputės skleidžia „negyvą“ baltą spalvą, kai kuriems žmonėms galinčią sukelti migreną.
  • Senstančios lempos šviesumas sumažėja iki 30 procentų.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]