Migrena

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Migrena - epizodinis galvos skausmas, lydimas įvairių neurologinių, virškinimo trakto ir autonominės (vegetacinės) nervų sistemos sutrikimų.

Simptomai[taisyti | redaguoti kodą]

Jei migrenos priepuolis būna su aura, prieš ją gali pasireikšti šviesos baimė, dėmesio sutrikimas, padidintas jautrumas garsams, kalbos sutrikimai, uoslės jautrumo padidėjimas, žiovulys, norėjimas tam tikro maisto, šalčio pojūtis, apetito sumažėjimas, tingumas. Po to seka vadinamoji aura – ji pasireškia įvairiais regos sutrikimais, įvairių kūno vietų aptirpimu, paralyžiais. Po 5-20 minučių užeina pulsuojantis, vienpusis galvos skausmas, kuris vėliau gali apimti ir visą galvą. Paprastai skausmą lydi pykinimas, vėmimas, šviesos ir garsų baimė. Gali pakilti apetitas, ištikti nevaldomas apsišlapinimas. Skausmas gali trukti nuo kelių valandų iki 3 parų – tai labai vargina ligonį. Užsitęsus skausmui virš 3 parų konstatuojama migreninė būklė. Vėliau sveikata atsistato.

Provokuojantys veiksniai[taisyti | redaguoti kodą]

Sukeliantys veiksniai yra menstruacijos, stresas, miego trūkumas, sunkūs pratimai, ryški šviesa ar stiprus triukšmas, kelionės ir tam tikras maistas (sūris, vynas, kava).

Gydymas[taisyti | redaguoti kodą]

Svarbu vengti provokuojančių veiksnių, laikytis darbo ir poilsio režimo, laiku nuspėti priepuolį. Medikamentinio priepuolinio gydymo metu vadovaujamasi individualių „kopėčių“ principu, gydymą pradedant geriamaisiais skausmą malšinančiais vaistais (paracetamolis 1000 mg arba dolmen (dexketoprofenas), vėliau juos papildant vėmimą slopinančiais vaistais (metoklopramidas ar domperidonas), pereinant prie intraveninių vaistų formų bei rektalinių žvakučių, ir baigiant triptanais, naujausiais preparatais- pvz., ilgo veikimo - frovatriptanu (vakaruose žinomo kaip Frova, Lietuvoje Migard pavadinimu; skalsių alkaloidais bei vaistų kombinacijomis, jei ankstesnis gydymas buvo neefektyvus tris kartus iš eilės. Gydymą inicijuoti ir keisti turėtų specialistas (neurologas).

Indikacijos profilaktiniam gydymui yra dažnos skausmo atakos, kurių nestabdo aktyvus priepuolinis gydymas. Tai paprastai nusprendžia pats gydytojas. Efektyvus profilaktinis gydymas turėtų būti tęsiamas 4-6 mėnesius. kai kurie triptanai gali būti naudojami ir profilaktikai, prieš tai suderinus su neurologu (pvz, ilgo veikimo triptanu).

Profilaktika[taisyti | redaguoti kodą]

Galima išvengti migrenos priepuolių ar bent sumažinti jų intensyvumą. Svarbu suplanuoti savo laiką, kad galima būtų išvengti karštligiško skubėjimo ir streso. Į iškylančias problemas bandyti žiūrėti giliau, bet paprasčiau, jei galima, spręsti jas neatidėliojant. Pakeisti savo gyvenseną, laikytis nakties režimo, gerai išsimiegoti, kuo daugiau būti gryname ore, kasdien prieš miegą pasivaikščioti ar pasportuoti. Kuo mažiau vartoti alkoholio ir nerūkyti. Laikytis harmoningos dietos, pasistengti nustatyti kurie maisto produktai sukelia migrenos priepuolius. Vandens procedūros, kaitaliojant šiltą ir šaltą vandenį, gali sumažinti negalavimus. Tam tinka dušas, apsitrynimai, vonios.