Kolyma (regionas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Kolymos regiono padėtis

Kolyma (rus. Колыма) – regionas Rusijoje, šiaurės rytų Sibire (Jakutijoje ir Magadano sr.), Kolymos upės baseine, kur sovietiniu laikotarpiu (daugiausia 1932-1954 m.) buvo masiškai tremiami gyventojai. Regione buvo įkurti GULAG'o lageriai, pasižymėję ypač sunkiomis darbo ir gyvenimo sąlygomis. Kolymos regiono centras – Magadanas.

Kolymos peizažas

1931 m. Kolymoje buvo įkurta organizacija „Dalstroj“ (rus. Дальстрой, pilnas pavadinimas - Главное управление строительства Дальнего Севера, nuo 1938 m. - NKVD žinioje), atsakinga už viso regiono plėtrą. Jos veiklos teritorija buvo nuolat plečiama, kol pagaliau 1941 m. pasiekė 2266000 km² plotą, apimantį dabartinę Magadano sritį, Čiukotką ir rytinę Jakutijos dalį. 1951 m. teritorija padidinama iki 3 mln. kv. km, pridedant kai kurias Chabarovsko krašto ir Kamčiatkos srities dalis. Šioje teritorijoje „Dalstrojui“ buvo pavaldžios visos civilinės valdžios institucijos, įskaitant koncentracijos stovyklų tinklą SVITLAG (rus. Северо-восточный исправительно-трудовой лагерь), kurio dėka Kolyma dabar žinomas kaip pats baisiausias stalininio represinio aparato regionas. Manoma, kad Kolymoje buvo kalinama apie 3 tūkst. Lietuvos gyventojų.

Politinių kalinių kelias iš Lietuvos į Kolymą

1953 m. kovo 18 d. „Dalstroj“ buvo perduotas SSRS Spalvotosios metalurgijos ministerijos žinion, o jo lageriai - Gulagui. Tų pačių metų rugsėjį šie lageriai buvo perduoti naujai sukurtai Šiaurės rytų pataisos darbų lagerių valdybai (rus. Управление Северо-восточных исправительно-трудовых лагерей, УСВИТЛаг). Nežiūrint į „Dalstrojaus“ valdybos ir lagerių perdavimą skirtingoms ministerijoms, tarp jų ir toliau liko tamprus ryšys - „Dalstrojaus“ viršininkas buvo taip pat ir USVITLago viršininkas.


Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]