Pereiti prie turinio

Kolyma (regionas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kolymos regiono padėtis

Kolyma (rus. Колыма) – regionas Rusijoje, šiaurės rytų Sibire (Jakutijoje ir Magadano sr.), Kolymos upės baseine, kur sovietiniu laikotarpiu (daugiausia 19321954 m.) buvo masiškai tremiami gyventojai. Regione buvo įkurti GULAG'o lageriai, pasižymėję ypač sunkiomis darbo ir gyvenimo sąlygomis. Kolymos regiono centras – Magadanas.

Kolymos peizažas

1931 m. Kolymoje buvo įkurta organizacija „Dalstroj“ (rus. Дальстрой, pilnas pavadinimas – Главное управление строительства Дальнего Севера, nuo 1938 m. – NKVD žinioje), atsakinga už viso regiono plėtrą. Jos veiklos teritorija buvo nuolat plečiama, kol pagaliau 1941 m. pasiekė 2266000 km² plotą, apimantį dabartinę Magadano sritį, Čiukotką ir rytinę Jakutijos dalį. 1951 m. teritorija padidinama iki 3 mln. kv. km, pridedant kai kurias Chabarovsko krašto ir Kamčiatkos srities dalis. Šioje teritorijoje „Dalstrojui“ buvo pavaldžios visos civilinės valdžios institucijos, įskaitant koncentracijos stovyklų tinklą SVITLAG (rus. Северо-восточный исправительно-трудовой лагерь), kurio dėka Kolyma dabar žinomas kaip pats baisiausias stalininio represinio aparato regionas. Manoma, kad Kolymoje buvo kalinama apie 3 tūkst. Lietuvos gyventojų.

Politinių kalinių kelias iš Lietuvos į Kolymą

1953 m. kovo 18 d. „Dalstroj“ buvo perduotas SSRS Spalvotosios metalurgijos ministerijos žinion, o jo lageriai – Gulagui. Tų pačių metų rugsėjį šie lageriai buvo perduoti naujai sukurtai Šiaurės rytų pataisos darbų lagerių valdybai (rus. Управление Северо-восточных исправительно-трудовых лагерей, УСВИТЛаг). Nežiūrint į „Dalstrojaus“ valdybos ir lagerių perdavimą skirtingoms ministerijoms, tarp jų ir toliau liko tamprus ryšys – „Dalstrojaus“ viršininkas buvo taip pat ir USVITLago viršininkas.

Taip pat skaitykite

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]