Gulagas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio GULAG)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Gulago kaliniai

Gulagas (rus. ГУЛАГ: Главное управление исправительно-трудовых лагерей и колоний) – 1930 m. balandžio 25 d. įkurta lagerių valdyba (Управление лагерями ОГПУ). Nuo 1930 m. lapkričio atsiranda ГУЛАГ (Главное управление лагерями) pavadinimas. Terminas Gulagas tapo žymus rusų rašytojui Aleksandrui Solženycinui išleidus romaną „Gulago archipelagas“.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gulago kalinių skaičius 1930-1953 m.

Gulagas buvo natūralus imperinės Rusijos vykdytos politikos kurti darbo lagerius Sibire, kur buvo tremiami politiniai aktyvistai, intelektualai ir kriminaliniai nusikaltėliai, tęsinys. Gulagas visų pirma asocijuojasi su XX a. 4-ojo dešimtmečio Stalino didžiaisiais NKVD valymais, kai buvo įkalinta daugiau nei 30 milijonų žmonių. Antrojo pasaulinio karo metu lageriuose buvo apie 10–12 milijonų žmonių – apie 5 % visų SSRS gyventojų. Lietuva su Gulagu susidūrė 19401941 m. ir pokaryje.

Didžioji dalis lagerių buvo atokiose SSRS šiaurės ir rytų vietose (žymesni – Berlagas Kolymoje ir Gorlagas netoli Norilsko) ir Kazachstane (Luglagas, Steplagas ir Pesčianlagas). Vienas didžiausių lagerių buvo Vorkutoje, pasižyminčioje ypač atšiauriu klimatu. Lageriai buvo išdėstyti visoje SSRS, keli netgi buvo už jos ribų, bet tiesiogiai buvo pavaldūs Gulagui.

Gulagas panaikintas 1960 m. sausio 25 d. Vidaus reikalų ministro įsakymu Nr. 020, remiantis SSRS Ministrų Tarybos nutarimu Nr. 44-16 (1960 m. sausio 13 d.)

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Ilgesio žodžiai iš Gulago (sud. Stasys Stungurys). - Vilnius: Gairės, 2006. - 432 p.: iliustr. - ISBN 9986-625-89-0

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka