Kietas kūnas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Insulinas kristalo formos

Kietas kūnas yra viena iš medžiagos būsenų (kitos yra skystis ir dujos).

Ši būsena yra apibūdinama pagal struktūrinį kietumą ir pasipriešinimą formos arba tūrio pokyčiams. Priešingai negu skystis, kietas kūnas neteka, kad įgautų indo formą, kuriame jis yra, nei nesiplečia ir neužpildo viso tūrio kaip tai daro dujos. Atomai kietame kūne turi tarpusavyje tvirtą ryšį, sudaro gardelę, kuri gali būti taisyklinga, pvz., ledas arba netaisyklinga – amorfinis kūnas.

Kietų kūnų klasės[taisyti | redaguoti kodą]

Ryšiai tarp atomų kietame kūne gali būti įvairūs. Pavyzdžiui, natrio chlorido kristalai (paprastoji druska) yra sudaryta iš joninės formos natrio ir chloro, kurie yra kartu dėl joninio ryšio. Deimante arba silicyje atomai dalinasi elektronais ir suformuoja kovalentinius ryšius. Metaluose elektronai yra pasidalinami per metališkąjį ryšį. Kai kurie kieti kūnai, dažniausiai organiniai junginiai laikosi kartu dėl Van der Valso sąveikos. Skirtumus tarp kietų kūnų apsprendžia juose esančios sąveikos.

Metalai[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Metalai.

Metalai paprastai yra stiprūs, tankūs ir geri elektros ir šilumos laidininkai.

Mineralai[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Mineralai.
Įvairių mineralų kolekcija

Mineralai yra natūraliai randami kieti kūnai, kurie susidarė dėl geologinių procesų, kurie vyko esant aukštam slėgiui. Kad kietas kūnas būtų laikomas tikruoju mineralu jis turi turėti kristalinę struktūrą.

Keramika[taisyti | redaguoti kodą]

Keraminiai kieti kūnai yra sudaryti iš neorganinių junginių, dažniausiai cheminių elementų oksidų. Jie yra chemiškai inertiški ir dažnai atlaiko cheminę eroziją rūgštinėse ar kaustinėse aplinkose. Keramika taip pat paprastai gali atlaikyti aukštas temperatūras nuo 1000 iki 1600 °C (1800 to 3000 °F).

Organiniai junginiai[taisyti | redaguoti kodą]

Medis[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Medis.

Medis yra natūrali organinė medžiaga, sudaryta iš celiuliozės skaidulų, kuriose yra įtvirtintas ligninas.