Kauzatyvas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Kauzatyvas (lot. Causativus, iš causa – 'priežastis') – veiksmažodžio forma, reiškianti, kad subjektas veikia ne pats, o jį verčia atlikti veiksmą kitas veikėjas. Tai valentinė forma, žodžiui suteikianti tranzityvinę reikšmę, perkelianti veiksmą prie kito veikėjo.

Lietuvių kalboje kauzatyvas sudaromas pridedant priesagą -in-, -y- (kartais dar ir pakėlus veiksmažodžio šaknį į aukštesnį laipsnį) pvz.; judėti – judinti, kalbėti – kalbinti, skristi – skraidinti, gulti – guldyti. Panašiai kauzatyvas sudaromas sanskrite, pridedant priesagą -aya-; pvz., paṭhati („skaito“) – pāṭhayati („verčia skaityti“), vakṣati („auga“) – vakṣayati („augina“). Hindi kalboje yra 2 kauzatyvo laipsniai – pirmas nurodo vertimą veikti kitą, o antras – per kitą objektą atliktą sau naudingą darbą; pvz., pīnā („gerti“) – pilānā („girdyti“) – pilvānā („girdyti per kitą asmenį“). Panašaus pobūdžio yra ir lietuviški kauzatyvai (parūpinamieji veiksmažodžiai) statydinti („statyti statybininkų pagalba“), kirpdinti („kirpti kirpėjo pagalba“) ir kt.

Kauzatyvai pasaulio kalbose sudaromi įvairiais būdais:

Pokytis Veiksmažodis Kauzalinė forma Kalba
balsių kaita tìkti táikyti lietuvių
toninis pokytis nɔ̂ 'busti' nɔ̄ 'budinti' lahų
priebalsio reduplikacija xarab 'blogai elgtis' xarrab 'versti elgtis blogai' įlankos arabų
balsio pailginimas mar 'mirti' ma: r 'marinti' kašmyrų
skiemens reduplikacija bengok 'šaukti' be-bengok 'šaukdinti' javiečių
priešdėlis gǝbba 'įeiti' a-gǝbba 'įterpti' amherų
priesaga -kam- 'mirti' -kam-isa- 'marinti' kičių
cirkumfiksas -č'am- 'valgyti' -a-č'm-ev- 'valgdinti' gruzinų

Daugelyje kitų kalbų (pvz., anglų, persų, portugalų) kauzatyvas sudaromas su veiksmažodžiais 'versti, daryti, sukelti, nurodyti' ir t. t. Pvz., anglų I made him go („aš priverčiau jį eiti“).